Piąta kobieta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piąta kobieta
Den femte kvinnan
Autor Henning Mankell
Miejsce wydania Szwecja Szwecja
Język szwedzki
Data I wyd. 1996
Wydawca Ordfront förlag
Typ utworu kryminał
Data I wyd. polskiego styczeń 2005
Pierwszy wydawca polski W.A.B.
Przekład Halina Thylwe
poprzednia
Fałszywy trop
następna
O krok

Piąta kobieta – tytuł oryginalny (szw.) Den femte kvinnan – powieść kryminalna wydana w roku 1996, autorstwa szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, stanowiąca szóstą w serii o przygodach Kurta Wallandera. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2005 nakładem wydawnictwa WAB. Książka porusza m.in. problem zdrady oraz maltretowania kobiet.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Sadystyczny seryjny morderca żeruje na bogatych wdowcach. Pierwszym jest emerytowany handlarz samochodami, którego zainteresowania na pierwszy rzut oka ograniczają się do obserwowania ptaków i poezji, którego ciało zostaje odkryte na palach z bambusu, a drugim – właściciel kwiaciarni, uduszony za pomocą garoty, który był prawdopodobnie głodzony przed śmiercią. Wallander wkrótce zdaje sobie sprawę, że żony obu z nich zniknęły kilka lat temu w niewyjaśnionych okolicznościach. Wkrótce ginie kolejny mężczyzna – zostaje utopiony w jeziorze – i zaczyna się polowanie na morderczego mściciela…

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Między innymi na podstawie Piątej kobiety powstał w Szwecji w roku 1994 czteroodcinkowy miniserial telewizyjny, w którym w rolę Wallandera wcielił się Rolf Lassgård. W styczniu 2010 telewizja BBC wyemitowała 90-minutowy odcinek swojego serialu Wallander nakręconego na podstawie tej powieści – w rolę głównego bohatera wcielił się tu Kenneth Branagh.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]