Piąta kobieta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piąta kobieta
Den femte kvinnan
Autor Henning Mankell
Typ utworu kryminał
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania Szwecja Szwecja
Język szwedzki
Data wydania 1996
Wydawca Ordfront förlag
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego styczeń 2005
Wydawca W.A.B.
Przekład Halina Thylwe

Piąta kobieta (szw.: Den femte kvinnan) – powieść kryminalna wydana w 1996 roku, autorstwa szwedzkiego pisarza Henninga Mankella, stanowiąca szóstą w serii o przygodach Kurta Wallandera. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2005 nakładem wydawnictwa WAB. Książka porusza m.in. problem zdrady oraz maltretowania kobiet.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Sadystyczny seryjny morderca żeruje na bogatych wdowcach. Pierwszą ofiarą, której ciało znaleziono na na palach z bambusu, jest emerytowany handlarz samochodami, którego zainteresowania na pierwszy rzut oka ograniczają się do obserwowania ptaków i poezji. Drugą – właściciel kwiaciarni, uduszony za pomocą garoty i prawdopodobnie głodzony przed śmiercią. Wallander wkrótce zdaje sobie sprawę, że żony obu z nich zniknęły kilka lat temu w niewyjaśnionych okolicznościach. Wkrótce ginie kolejny mężczyzna – zostaje utopiony w jeziorze – i zaczyna się polowanie na morderczego mściciela…

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Między innymi na podstawie Piątej kobiety powstał w Szwecji w roku 1994 czteroodcinkowy miniserial telewizyjny, w którym w rolę Wallandera wcielił się Rolf Lassgård. W styczniu 2010 telewizja BBC wyemitowała 90-minutowy odcinek swojego serialu Wallander nakręconego na podstawie tej powieści – w rolę głównego bohatera wcielił się tu Kenneth Branagh.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]