Piękne wsie pięknie płoną

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piękne wsie pięknie płoną
Лепа села лепо горе
Gatunek Dramat wojenny
Data premiery Ziemia 9 maja 1996
Kraj produkcji  Jugosławia
Język serbski
Czas trwania 115 min
Reżyseria Srđan Dragojević
Scenariusz Vanja Bulic
Srđan Dragojević
Główne role Dragan Bjelogrlic
Nikola Kojo
Dragan Maksimović
Muzyka Aleksandar Habić
Laza Ristovski
Zdjęcia Dušan Joksimović
Scenografia Milenko Jeremić
Kostiumy Tatjana Strugar Dragojevic
Montaż Petar Marković
Produkcja Radio Televizija Srbije (RTS)
Cobra Film
MCRS
Dystrybucja Cobra Film

Piękne wsie pięknie płoną – (serb. Лепа села лепо горе, Lepa sela lepo gore; ang. Pretty village, pretty flame) – jugosłowiański dramat wojenny z 1996 roku w reżyserii Srđana Dragojevicia. Akcja filmu toczy się w trakcie wojny w Bośni i Hercegowinie i przedstawia historię Milana, serbskiego żołnierza uwięzionego wraz z kompanami w tunelu przez boszniacki oddział. Dzięki retrospekcjom widzimy losy uwięzionych żołnierzy w przedwojennej Jugosławii, w szczególności Milana i jego boszniackiego przyjaciela Halila.

Niemal 800 tysięcy ludzi oglądało film w serbskich kinach[1], co stanowiło 8% populacji całego kraju. Film został zgłoszony do nagrody Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, jednak jego kandydatura została odrzucona[2].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Film rozpoczyna czarno-biała sekwencja, relacjonująca oddanie do użytku tunelu w Bośni, zakończonej efektownym zranieniem palca nożyczkami przez zaproszonego gościa, przecinającego wstęgę. Dziecinna przyjaźń Serba Milana i Muzułmanina Halila, pod wpływem wojny przeradza się w nienawiść. Scenerią, w której rozgrywa się większość filmu jest wspomniany tunel, w którym w czasie wojny została uwięziona i otoczona przez oddziały muzułmańskie grupa serbskich żołnierzy. Staje się to pretekstem do zaprezentowania zróżnicowanych postaw ludzkich wywołanych przez wojnę – od heroizmu i brawury poprzez objawy szaleństwa do zwierzęcego strachu. Dialogi prowadzone przez serbskich żołnierzy w tunelu stają się momentami dość abstrakcyjne, równie abstrakcyjna staje się obecność w tunelu Amerykanki, pracującej dla jednej z organizacji humanitarnych. Końcowe sceny w szpitalu, kiedy ciężko ranny Serb próbuje zabić ciężko rannego Bośniaka czołgając się do niego po szpitalnej podłodze mogą wskazywać, że autorzy przede wszystkim chcieli zaprezentować bezsens tej wojny.

W rolach głównych[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bjela za MONDO: Bog te...uspeli smo!, „Mondo Portal” [dostęp 2017-12-30] (serb.).
  2. 39 Countries Hoping for Oscar Nominations, Academy of Motion Picture Arts and Sciences, 9 lutego 1999 [dostęp 2017-12-30] (ang.).
  3. Angers European First Film Festival (1997), IMDb [dostęp 2017-12-30].
  4. Ft. Lauderdale International Film Festival (1996), IMDb [dostęp 2017-12-30].
  5. Stockholm Film Festival (1996), IMDb [dostęp 2017-12-30].
  6. São Paulo International Film Festival (1996), IMDb [dostęp 2017-12-30].
  7. Thessaloniki Film Festival (1996), IMDb [dostęp 2017-12-30].