Pielęgnica miodowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pielęgnica miodowa
Archocentrus multispinosus[1][2]
(Günther, 1867)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

okoniokształtne

Rodzina

pielęgnicowate

Podrodzina

Cichlinae

Plemię

Heroini

Rodzaj

Archocentrus

Gatunek

pielęgnica miodowa

Synonimy
 • Heros multispinosus Günther, 1867
 • Herotilapia multispinosa (Günther, 1867)

Pielęgnica miodowa (Archocentrus multispinosus) – słodkowodna ryba z rodziny pielęgnicowatych. Hodowana w akwariach.

Pozycja systematyczna[edytuj | edytuj kod]

Do niedawna pielęgnica miodowa była zaliczana do monotypowego rodzaju Herotilapia, jednak po badaniach Juana Schnittera-Soto z 2007 roku została przeniesiona do rodzaju Archocentrus[3]. Nowsze badania Oldricha Ricana z 2008 roku stwierdzają, że Archocentrus multispinosus jest filogenetycznie bliższy pielęgnicy niebieskołuskiej i niektórym gatunkom z rodzaju Amphilophus niż pozostałym gatunkom z rodzaju Archocentrus, wobec czego wskazane byłoby przywrócenie wcześniejszego zakwalifikowania pielęgnicy miodowej do rodzaju Herotilapia[4].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pielęgnica miodowa zamieszkuje wody płynące i jeziorka w Ameryce Środkowej, zarówno w zlewisku Atlantyku jak i Pacyfiku, od Hondurasu i Nikaragui do Kostaryki[1]. Spotykana jest w jeziorze Managua. Do polskich hodowli akwarystycznych została wprowadzona w 1975 roku[5]. Pielęgnica miodowa preferuje wody o temperaturze 21–36 °C, ph 7,0–8,0 oraz twardość wody 9–20 dH[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Pielęgnica miodowa jest rybą o długości od 10 do 15, maksymalnie 17 cm. W ubarwieniu dominuje kolor żółty, zmienny w zależności od nastroju. Charakterystyczny czarny pas ciągnie się wzdłuż ciała ryby od oka do nasady ogona[6]. Podczas godów i w okresie opieki nad narybkiem pielęgnice miodowe mogą przybrać kolor czarny, z żółtym zabarwieniem jedynie w części grzbietowej. Pielęgnice miodowe mają mały otwór gębowy z wydatnymi wargami, wyposażony w wiele rzędów niskich, trójgraniastych zębów[5].

Dymorfizm płciowy nie jest zbyt wyraźny, z reguły samica jest nieco mniejsza i ma większy brzuch, zaś większy samiec ma bardziej wydłużone i szpiczaste płetwy grzbietową i odbytową. U dorosłych samców występuje garb tłuszczowy na czole[6].

W warunkach naturalnych głównym pożywieniem pielęgnic miodowych są glony, przekopują też muliste dno w poszukiwaniu drobnych bezkręgowców[1].

Hodowla[edytuj | edytuj kod]

Pielęgnica miodowa należy do spokojniejszych ryb pielęgnicowatych, może być hodowana w akwarium wielogatunkowym. Jest gatunkiem terytorialnym, preferuje miejsca bogate w kryjówki i obsadzone roślinami, konieczne są też płaskie kamienie lub trwałe dekoracje. Najczęściej przebywa w środkowej i przydennej części akwarium[6]. Ryby w hodowli przyjmują pokarm żywy i sztuczny, z koniecznym dodatkiem składników pochodzenia roślinnego[5].

Do rozmnażania pielęgnice miodowe dobierają się w pary, optymalna temperatura wynosi 25–28 °C. Ikra składana jest na wybrany i przygotowany kamień lub twardy element dekoracji akwarium, w liczbie od 100 do 1000 sztuk[6]. Czas wylęgu narybku wynosi, według różnych źródeł od 24[6]–26[5] godzin do dwóch[7] lub trzech[8][9] dni. Oboje rodzice opiekują się zarówno ikrą jak i narybkiem. Jako schronienie dla narybku wykorzystywany jest wykopany wcześniej dołek w podłożu lub pływające rośliny. W przypadku podenerwowania, np. przez inne ryby lub osoby przebywające w pobliżu akwarium rodzice mogą zjadać ikrę i narybek[5][6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d FishBase [dostęp 1 lutego 2010]
 2. Archocentrus multispinosus'"`UNIQ--ref-00000004-QINU`"', [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
 3. Catalog of Fishes [dostęp 1 lutego 2010]
 4. W. Heijns: Central American heroine cichlids, a phylogenetic approach. „Cichlid News”, lipiec 2009.
 5. a b c d e Paweł Niewiadomski: Pielęgnica miodowa. „Akwarium”, czerwiec 1982. [dostęp 4 kwietnia 2012]
 6. a b c d e f Pielęgnica miodowa. SuperAkwarium [dostęp 4 kwietnia 2012]
 7. Herotilapia multispinosa – Rainbow Cichlid. Seriously Fish [dostęp 4 kwietnia 2012]
 8. Rainbow Cichlid – Herotilapia multispinosa. aqua-fish.net [dostęp 4 kwietnia 2012]
 9. Herotilapia multispinosa. Greater Chicago Cichlid Association [dostęp 4 kwietnia 2012]