Managua (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Managua
Ilustracja
Jezioro Managua, w tle wulkan Momotombo
Położenie
Państwo

 Nikaragua

Miejscowości nadbrzeżne

Managua, Nagarote, Tipitapa

Wysokość lustra

37 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

1035 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


60 km
32 km

Głębokość
• maksymalna


20 m

Hydrologia
Rzeki wypływające

Tipitapa

Rodzaj jeziora

tektoniczne

Położenie na mapie Nikaragui
Mapa konturowa Nikaragui, po lewej nieco na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Managua”
Ziemia12°19′35″N 86°20′59″W/12,326389 -86,349722

Managua (hiszp. Lago de Managua, indiańskie Xolotlán) – jezioro tektoniczne, położone w zachodniej Nikaragui, na wysokości 37 m n.p.m. Zajmuje powierzchnię 1035 km². Wody jeziora Managua są odwadniane okresowo przez rzekę Tipitapa, która łączy je z pobliskim jeziorem Nikaragua.

Jezioro Managua jest silnie zanieczyszczone. Przyczyniła się do tego m.in. fabryka firmy Kodak, która w latach 50. XX wieku wprowadziła do wód jeziora rtęć. Poważnym źródłem zanieczyszczeń są też położone nad jeziorem miasta. Na południowym brzegu leży największe miasto i stolica Nikaragui – Managua. Inne większe miasta to Nagarote i Tipitapa. W latach 2004-2007 z funduszy rządu niemieckiego powstać miała oczyszczalnia ścieków dla stolicy, która ma przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia jeziora.

Gdy w 1998 huragan Mitch pustoszył Amerykę Środkową, wody jeziora Managua podniosły się na skutek wysokich opadów o blisko 3 m w ciągu 5 dni. Zniszczonych zostało wówczas wiele osiedli na wybrzeżu jeziora.