Pierre Nkurunziza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pierre Nkurunziza
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 18 grudnia 1963
Bużumbura
Burundi Prezydent Burundi
Okres od 26 sierpnia 2005
Przynależność polityczna CNDD-FDD
Poprzednik Domitien Ndayizeye
podpis
Pierre Nkurunziza i John Kerry w Waszyngtonie, 4 sierpnia 2014

Pierre Nkurunziza (ur. 18 grudnia 1963 w Bużumburze) – burundyjski polityk, prezydent Burundi od 26 sierpnia 2005[1].

Prezydentura[edytuj | edytuj kod]

19 sierpnia 2005 roku 160-osobowe kolegium wyborcze wybrało go na stanowisko prezydenta kraju. Oficjalnie urząd objął 26 sierpnia 2005 roku. Nkurunziza jest również przywódcą rządzącej partii – Narodowej Rady na rzecz Obrony Demokracji – Sił na rzecz Obrony Demokracji. Wybór prezydenta był ostatnim etapem okresu przejściowego po uchwaleniu nowej konstytucji państwa. Za rządów Nkurunzizy w Burundi doszło do względnej stabilizacji sytuacji wewnętrznej po trwającej 12 lat wojnie domowej.

W wyborach prezydenckich które odbyły się w dniu 28 czerwca 2010 roku uzyskał reelekcję, będąc jedynym kandydatem po bojkocie głosowania przez sześciu pozostałych kandydatów, którzy uznali wybory za sfałszowane[2]. Zdobył 91,62% głosów i 26 sierpnia 2010 rozpoczął drugą, 5-letnią kadencję w urzędzie[3].

Zamieszki antyrządowe i próba zamachu stanu[edytuj | edytuj kod]

26 kwietnia 2015 roku w Burundi wybuchły antyrządowe manifestacje po tym, jak partia CNDD-FDD ogłosiła, że prezydent Nkurunziza będzie ubiegał się z jej ramienia o trzecią, 5-letnią kadencję głowy państwa w wyborach zaplanowanych na 26 czerwca 2015. Mimo iż ta kandydatura była sprzeczna z konstytucją, prezydent został dopuszczony do startu w wyborach. W starciach protestujących z policją zginęło ponad 20 osób[4], wiele zostało rannych.

13 maja 2015 roku, gdy Pierre Nkurunziza przebywał w Tanzanii na konferencji na temat naprawy sytuacji w jego kraju, były szef wywiadu generał Godefroid Niyombare ogłosił odsunięcie prezydenta od władzy i sformowanie rządu tymczasowego[5]. Informacja o zamachu stanu została podana do wiadomości publicznej, jednak obóz rządzący stanowczo zaprzeczył doniesieniom jakoby w kraju doszło do przewrotu i zapewnił, że rząd posiada pełnię kontroli nad krajem[6]. 15 maja 2015 roku pucz ostatecznie upadł, prezydent Nkurunziza wrócił do kraju, a przywódcy przewrotu zostali aresztowani[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]