Pierwszy gabinet Andrew Fishera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Plakat z wizerunkami wszystkich członków gabinetu
Premier Andrew Fisher

Pierwszy gabinet Andrew Fishera był siódmym w historii gabinetem federalnym Australii, urzędującym od 13 listopada 1908 do 2 czerwca 1909 roku. Był tworzony przez Australijską Partię Pracy (ALP), zaś na jego czele stał lider tej partii, Andrew Fisher.

Gabinet powstał po tym, jak ALP wycofała swojej poparcie dla tworzonego przez Partię Protekcjonistyczną, mniejszościowego trzeciego gabinetu Deakina. Wcześniej oba ugrupowania prowadziły negocjacje w sprawie zawarcia koalicji, lecz wobec ich niepowodzenia, ALP postanowiła samodzielnie przejąc władzę. Sama również nie posiadała jednak większości, gdyż po wyborach z 1906 parlament pozostawał podzielony pomiędzy labourzystów, protekcjonistów i antysocjalistów. Dlatego także gabinet Fishera przez cały okres swojego istnienia miał charakter mniejszościowy.

W 1909 obie główne partie opozycyjne połączyły się, tworząc Związkową Partię Liberalną (CLP). Nowe ugrupowanie miało dość głosów w Izbie Reprezentantów, aby obalić gabinet Fishera i zastąpić go własnym, większościowym czwartym gabinetem Deakina.

Skład[edytuj | edytuj kod]

stanowisko członek gabinetu
premier Andrew Fisher
minister skarbu Andrew Fisher
prokurator generalny Billy Hughes
minister spraw zagranicznych Lee Batchelor
minister spraw wewnętrznych Hugh Mahon
minister poczty Josiah Thomas
minister obrony George Pearce
minister handlu i ceł Frank Tudor
wiceprzewodniczący Federalnej Rady Wykonawczej Gregor McGregor
minister bez teki James Hutchison

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]