Josiah Thomas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Josiah Thomas
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 28 kwietnia 1863
Camborne
Data i miejsce śmierci 5 lutego 1933
Sydney
Minister spraw zagranicznych Australii
Okres od 14 października 1911
do 24 czerwca 1913
Przynależność polityczna Australijska Partia Pracy
Poprzednik Lee Batchelor
Następca Patrick Glynn

Josiah Thomas (ur. 28 kwietnia 1863 w Camborne, zm. 5 lutego 1933 w Sydney) – australijski polityk kornwalijskiego pochodzenia. W latach 1911-1913 pełnił urząd ministra spraw zagranicznych Australii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jako młody chłopak zdobył fach górnika. Początkowo pracował w kopalniach w Kornwalii, zaś jako dwudziestoparolatek wyemigrował do Australii, gdzie osiadł w okolicach Broken Hill i nadal pracował w górnictwie. Począwszy od lat 90. XIX wieku był aktywnym działaczem górniczych związków zawodowych. Należał m.in. do grona organizatorów trwającego szesnaście tygodni strajku górników w 1892 roku. Kiedy ośmiu jego kolegów zostało aresztowanych w związku z tymi zajściami, Thomas wsławił się niezwykle ostrą krytyką orzekających w ich sprawie sędziów. Pikanterii sprawie dodawał fakt, iż sam był wówczas sędzią pokoju. Przypłacił to dymisją ze stanowiska sędziowskiego oraz zwolnieniem z pracy w kopalni.

W 1894 rozpoczął karierę polityczną, uzyskując mandat w Zgromadzeniu Ustawodawczym Nowej Południowej Walii z ramienia Australijskiej Partii Pracy (ALP). W parlamencie zajmował się głównie kwestiami związanymi z bezpieczeństwem i higieną pracy, ale dał się także poznać jako umiarkowany przeciwnik idei powstania federacji dotychczasowych kolonii brytyjskich w Australii. Kiedy jednak federacja stała się faktem, w 1901 wystartował w pierwszych wyborach do federalnej Izby Reprezentantów i uzyskał mandat w okręgu wyborczym Barrier. W 1908 został ministrem poczty w pierwszym gabinecie Andrew Fishera, urzędującym do 1909 roku. W kwietniu 1910 wrócił na to stanowisko w drugim gabinecie Fishera. W październiku 1911 został przeniesiony na urząd ministra spraw zagranicznych, który pełnił do czerwca 1913 roku.

Po rozłamie w Partii Pracy w czasie I wojny światowej opowiedział się po stronie Billy'ego Hughesa i wszedł w skład nowo utworzonej Nacjonalistycznej Partii Australii, której Hughes był liderem. W roku 1917 przeniósł się do Senatu, gdzie zasiadał do 1922, a potem ponownie w latach 1925-1929. Po nieudanej próbie uzyskania reelekcji w 1929 przeszedł na polityczną emeryturę. Zajął się wówczas pracą społeczną, m.in. należał do gorących zwolenników wprowadzenia w Australii prohibicji. Zmarł w lutym 1933 w wyniku choroby serca. Miał 69 lat.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Thomas był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Henrietta Lee Ingleby, którą poślubił w 1889 i miał z nią troje dzieci. W 1901 Henrietta zmarła. Osiem lat po śmierci żony Thomas poślubił jej siostrę, Clarę Ingleby, z którą pozostał aż do śmierci i miał z nią syna. Jeden z jego synów z pierwszego małżeństwa zginął na froncie zachodnim podczas I wojny światowej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Josiah Thomas w Australian Dictionary of Biography (ang.) [dostęp 2011-09-13]
  • Josiah Thomas w bazie Parlamentu Nowej Południowej Walii (ang.) [dostęp 2011-09-13]