Pigułki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pigułki (łac. pilulae) – recepturowa stała dozowana postać leku do podawania doustnego w kształcie małych kulek o średnicy 3–5 mm i masie 0,1-0,3 g. W ich skład oprócz substancji leczniczej (łac. basis) wchodzą także składniki podłoża (łac. constituens), które są dobrane w ten sposób, aby dała się uformować plastyczna masa pigułkowa, z której sporządza się pigułki. W języku potocznym terminem "pigułki" określa się często tabletki.

Skład[edytuj | edytuj kod]

W skład masy pigułkowej wchodzą substancje wypełniające (dla substancji bardzo silnie działających są to: glukoza, laktoza lub sacharoza, dla pozostałych substancji stosuje się korzeń lukrecji), utwardzające (zagęszczające, absorbujące), wiążące, rozsadzające, utrzymujące wilgoć, powlekające oraz do podsypywania (zarodniki widłaka lub talk).

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

W postaci pigułek podawano środki farmaceutyczne silnie działające, o przykrym smaku i zapachu, drażniące jamę ustną i przełyk, o gęstej konsystencji. W związku z zawartością w pigułkach sproszkowanych surowców roślinnych, nie spełniają one obecnie wymogów mikrobiologicznych. Ponadto na rynku dostępny jest szeroki asortyment gotowych doustnych postaci leku. Z tych powodów pigułki nie są już praktycznie przepisywane przez lekarzy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Leszek Krówczyński, Renata Jachowicz: Ćwiczenia z receptury. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2000, s. 129-133. ISBN 8223311382.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.