Pilot wojenny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Pilot wojenny (fr. Pilote de guerre) – autobiograficzna powieść wojenna autorstwa francuskiego pisarza i lotnika Antoine’a de Saint-Exupéry’ego wydana po raz pierwszy w 1942 roku w USA pt. Flight to Arras[1].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem powieści jest sam Antoine de Saint-Exupery, kapitan Francuskich Sił Powietrznych w czasie II wojny światowej. W powieści opisane są trudny życia żołnierza na wojnie, różne przemyślenia życiowe autora, a także szczegóły dotyczące lotów samolotów wojskowych i techniczne trudności lotu na przestarzałych, łatwo psujących się maszynach. Saint-Exupery, jako postać ważna dla społeczeństwa (jako pisarz), a także osoba, która przekroczyła wiek uprawniający do wykonywania zawodu i dotknięta niedowładem ręki, miał prawo nie uczestniczyć w najtrudniejszych lotach. Świadomie rezygnował z tego prawa, co tłumaczy w Pilocie wojennym. Jak sam pisze: Przywileje, jakie mógłby mi dać mój zawód pisarza... odpycham niemal ze strachem. To wolność nieistnienia. Każdy obowiązek sprawia, że urzeczywistniamy się. Wyraża też gotowość do poświęcenia życie w tej służbie, w słowach: Jednostka winna poświęcać się dla ocalenia zbiorowości. [...] Chodzi o poszanowanie Człowieka przez jednostkę. O wielkości mojej cywilizacji świadczy fakt, że stu górników naraża swe życie dla ratowania jednego zasypanego towarzysza..

Czas i miejsce akcji[edytuj | edytuj kod]

Powieść obejmuje wybrane wspomnienia Antoine’a Saint-Exupery’ego z lat 1939-1942, czyli do momentu napisania powieści podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. Miejsce akcji jest zazwyczaj nieokreślone, autor opisuje bazy w których stacjonował oraz różne miejsca Europy widziane z lotu szybowca. Wiele rozdziałów stanowią wyłącznie przemyślenia bez konkretnego miejsca i czasu akcji.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Antoine de Saint-Exupery – autor i narrator powieści. Lotnik Francuskich Sił Powietrznych, a także pisarz. Dobrowolnie poświęca się służbie dla ocalenia ludzkości, poza tym deklaruje, że ta praca daje mu głęboką satysfakcję, kiedy jest już w powietrzu.
  • Dutertre – towarzysz broni Saint-Exupery’ego, wypatruje wrogie myśliwce.
  • Komendant Alias – przełożony głównego bohatera, wyprawiał ich na loty.
  • Strzelec – niewymieniony z nazwiska strzelec myśliwski, towarzysz broni Saint-Exupery’ego.
  • Vezin – kapitan łączności, próbuje dodawać otuchy lotnikom przed startem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]