Przejdź do zawartości

Piotr Armengol

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Piotr Armegol
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1238
Guardia dels Prats, Tarragona, Hiszpania

Data i miejsce śmierci

27 kwietnia 1304
Guardia dels Prats, Tarragona, Hiszpania

Czczony przez

Kościół katolicki

Kanonizacja

28 marca 1686
przez Innocentego XI

Wspomnienie

27 kwietnia

Atrybuty

sznur, palma, księga

Szczególne miejsca kultu

kościół św. Jakuba (St Jaume) w Guardia dels Prats

Vicente Carducho, „Męczeństwo Świętego Piotra Armengol”, Muzeum Prado.

Piotr Armengol (znany także jako Pietro Armengaudio, ur. 1238 w Guardia dels Prats, w Tarragonie, zm. 27 kwietnia 1304) – hiszpański duchowny i święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Piotr Armengol pochodził z arystokratycznej rodziny Urgell[1]. Pomimo starannego wychowania i wykształcenia należał do przestępczego gangu, zajmującego się porwaniami i napadami na podróżnych dla okupu; z czasem został szefem bandy. Po jednym z napadów, gdy okazało się, że walczył z własnym ojcem, wstąpił do klasztoru Najświętszej Maryi Panny Miłosierdzia dla Odkupienia Niewolników w Barcelonie, pragnąc naprawić zło, którego się dopuścił[2]. Pracował w Grenadzie i Murcji; a następnie dwa miesiące w Bidżaji w Algierze. W tym czasie wykupił z niewoli muzułmańskiej 119 chrześcijan. Ostatecznie ofiarował siebie jako zakładnika w zamian za uwolnienie 18 chrześcijańskich chłopców trzymanych w niewoli; muzułmanie mieli otrzymać okup w wysokości 30 tysięcy dukatów. Przebywając w więzieniu Piotr Armengol nawracał i czynił cuda. Ponieważ okup nie został wypłacony na czas, oskarżono go o bluźnierstwo przeciwko Mahometowi i szpiegostwo. Został skazany na karę śmierci przez powieszenie[1]. Pomimo pozostawienia go na szubienicy przez 6 dni, przeżył egzekucję. Resztę życia spędził w klasztorze Matki Bożej de los Prados. Zmarł 27 kwietnia 1304 na skutek odniesionych ran i uszkodzeń kręgosłupa[3].

Kult[edytuj | edytuj kod]

28 marca 1686 jego kult jako świętego został potwierdzony przez papieża Innocentego XI[2]. Jego szczątki spoczywały nienaruszone do 1936 roku w kościele św. Jakuba (St. Jaume) w Guardia dels Prats[4]. Podczas hiszpańskiej wojny domowej komunistyczne bojówki spaliły je na placu przed kościołem. Po pokonaniu komunistów, zebrany przez mieszkańców popiół został umieszczony w relikwiarzu nad głównym ołtarzem[2].

relikwiarz w kościele św. Jakuba

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b San Pietro Armengol. santiebeati.it. [dostęp 2015-04-25]. (wł.).
  2. a b c Rzezimieszek, który zasłużył na Niebo. Instytut im. Ks. Piotra Skargi. [dostęp 2015-04-25]. (pol.).
  3. Saint Peter Armengol: Hero of Confidence. TFP Student Action. [dostęp 2015-04-25]. (ang.).
  4. Św. Piotr Armengol OdM