Przejdź do zawartości

Piotr Grella-Możejko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr Grella-Możejko
Data i miejsce urodzenia

15 marca 1961
Bytom

Pochodzenie

polskie

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

kompozytor, literaturoznawca, tłumacz, grafik i publicysta

Piotr Grella-Możejko (ur. 15 marca 1961 w Bytomiu)[1]polski kompozytor, literaturoznawca, tłumacz, grafik i publicysta; zamieszkały w Kanadzie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował prywatnie w latach 1977-1983 kompozycję pod kierunkiem Edwarda Bogusławskiego i Bogusława Schaeffera[1]. Ukończył studia z zakresu nauk społecznych (dziennikarstwo) na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

W 1989 roku wyemigrował do Kanady i zamieszkał w Edmonton, gdzie rozpoczął na University of Alberta[1] studia literaturoznawstwa u Jonathana Harta, Edwarda Blodgetta, Uri Margolina, Edwarda Możejki, Paula Robberechta i Milana Dimica. Studiował tam też kompozycję u Alfreda Fishera, Henry Klumpenhouwera[1] i Christophera Lewisa. Od roku 1998 prowadzi na tym uniwersytecie interdyscyplinarne badania nad muzyką, literaturą i innymi dziedzinami sztuki[1].

Jego kompozycje były prezentowane na wielu festiwalach muzyki współczesnej w krajach obu Ameryk, Europy i Azji. Niektóre utwory ukazały się na płytach kilku wytwórni fonograficznych. Jego artykuły poświęcone muzyce ukazały się w wielu czasopismach.

W roku 2004 został członkiem zwyczajnym Związku Kompozytorów Polskich[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Piotr Grella-Możejko [online], Polskie Centrum Informacji Muzycznej, grudzień 2014 [dostęp 2020-10-27] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]