Przejdź do zawartości

Piotr Kowac

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr Kowac
Пётр Семёнович Ковац
6 zwycięstw
starszy porucznik lotnictwa starszy porucznik lotnictwa
Data i miejsce urodzenia

1913
Zacharowcy, obwód chmielnicki

Data i miejsce śmierci

21 sierpnia 1941
okolice Duchowszcziny, obwód smoleński

Przebieg służby
Lata służby

1934–1941

Siły zbrojne

Armia Czerwona,
Wojskowe Siły Powietrzne

Jednostki

129 pułk lotnictwa myśliwskiego 47 Mieszanej Dywizji Lotniczej

Stanowiska

dowódca eskadry

Główne wojny i bitwy

bitwa nad Chałchin-Goł, II wojna światowa

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru

Piotr Siemionowicz Kowac (ros. Пётр Семёнович Ковац, ur. 1913 we wsi Zacharowcy obecnie w rejonie chmielnickim w obwodzie chmielnickim, zm. 21 sierpnia 1941 k. Duchowszcziny w obwodzie smoleńskim) – radziecki lotnik wojskowy, starszy porucznik lotnictwa, uhonorowany pośmiertnie tytułem Bohatera Związku Radzieckiego (1942).

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w ukraińskiej rodzinie chłopskiej. Uczył się wieczorowo na rabfaku, od 1 sierpnia 1934 służył w Armii Czerwonej, w 1936 ukończył wojskową szkołę lotniczą w Odessie. Od 1937 należał do WKP(b), w 1939 brał udział w bitwie nad Chałchin-Goł, strącając w walkach powietrznych trzy samoloty wroga, za co został odznaczony orderem. W 1940 ukończył kursy doskonalenia kadry dowódczej w Lipiecku, od lipca 1941 uczestniczył w wojnie z Niemcami jako dowódca eskadry 129 pułku lotnictwa myśliwskiego 47 Mieszanej Dywizji Lotniczej Frontu Zachodniego w stopniu starszego porucznika. Przez miesiąc walk wykonał 78 lotów bojowych i stoczył 26 walk powietrznych, w których strącił trzy samoloty wroga. 21 sierpnia w rejonie Duchowszcziny w obwodzie smoleńskim tocząc nierówną walkę z niemieckimi samolotami zniszczył dwa myśliwce wykonując taranowanie samolotem i sam przy tym zginął. W jego rodzinnej wsi postawiono jego pomnik. Jego imieniem nazwano szkołę.

Odznaczenia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Указ Президиума Верховного Совета СССР «О присвоении звания Героя Советского Союза начальствующему и рядовому составу Красной Армии» от 12 апреля 1942 года // Ведомости Верховного Совета Союза Советских Социалистических Республик : газета. — 1942. — 24 апреля (№ 13 (172)). — С. 1.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]