Piotr z Amiens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Piotr z Amiens
Piotr Pustelnik, Piotr Eremita
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

1050
Amiens

Data śmierci

8 lipca 1115

Zawód, zajęcie

zakonnik

Piotr z Amiens, Piotr Pustelnik, Piotr Eremita (ur. 1050 w Amiens, zm. 8 lipca 1115) − francuski zakonnik i wędrowny kaznodzieja, organizator i przywódca I wyprawy ludowej[1]. Przed organizacją wyprawy ludowej był pustelnikiem[2] w lesistym regionie Berry w środkowej Francji. Drobnej budowy ciała, z długą, bujną brodą porywał swoimi mowami i uchodził za świętego ze względu na swoją sprawiedliwość i bezinteresowność. Po wezwaniu papieża Urbana II do krucjaty kazania Piotra przyciągały tłumy chłopów ciężko doświadczonych siedmioletnim[2] głodem i ciągłymi walkami pomiędzy możnowładcami.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 8 lipca[3][4].

Wyprawa ludowa miała miejsce w roku 1096 i poprzedzała I wyprawę krzyżową. Z biografii Piotra Pustelnika pochodzi informacja mówiąca o dezercji z obozu podczas oblegania Antiochii. Pochwycony przez pościg, przeprowadzony przez Tankreda, przyznał się do błędu, lecz w związku z nienaganną opinią nie musiał błagać o przebaczenie. W czasie oblężenia zdobytej już Antiochii przez Turków został wysłany jako poseł do ich wodza Kurbughi. Zależnie od źródła, miał zażądać od niego wycofania się z ziem chrześcijan, zaproponować bitwę lub pojedynek wybranych rycerzy bądź też negocjować poddanie miasta. Niezależnie od prawdziwych celów poselstwo Piotra zakończyło się niepowodzeniem, lecz zostało propagandowo wykorzystane przez krzyżowców.

Piotr z Amiens pokazuje krzyżowcom drogę do Jerozolimy (francuska ilustracja z ok. 1270 roku)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Średniowieczne życie kościelne - Wojny krzyżowe.Początek i pierwsza wyprawa krzyżowa na luteranie.pl
  2. a b Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Bizancjum - Wyprawy krzyżowe. T. 18. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2007, s. 184. ISBN 978-83-7425-698-8.
  3. Piotr Eremita na DEON.pl
  4. Żywoty Świętych. [dostęp 2013-07-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-01-12)]. Święci Pańscy (8 lipca)