Pistolet maszynowy BXP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BXP
Państwo  Południowa Afryka
Rodzaj pistolet maszynowy
Historia
Prototypy 1984
Produkcja 1988 – ?
Dane techniczne
Kaliber 9 mm
Nabój 9 x 19 mm Parabellum
Wymiary
Długość 387 mm (z kolbą złożoną)
607 mm (z kolbą rozłożoną)
Masa
broni 2,50 kg (niezaładowanej)
Inne
Szybkostrzelność teoretyczna 1000 strz./min
Zasięg skuteczny 100 m

BXPpistolet maszynowy produkowany przez południowoafrykańską firmę Mechem.

Historia konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

W latach osiemdziesiątych obowiązywało embargo na dostawy broni do RPA nałożone przez ONZ. Odpowiedzią na embargo był rozwój własnego przemysłu zbrojeniowego.

W 1984 roku w firmie Mechem powstał pierwszy prototyp nowego pistoletu maszynowego, wzorowanego na amerykańskim pistolecie maszynowym Ingram M10. Przez kilka następnych lat trwały testy prototypów i w 1988 roku pistolet maszynowy wprowadzono do produkcji.

W następnych latach BXP stał się podstawowym pistoletem maszynowym armii południowoafrykańskiej.

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Pistolet maszynowy BXP jest bronią samoczynno-samopowtarzalną. Automatyka broni działa na zasadzie odrzutu zamka swobodnego. Broń strzela z zamka otwartego. Rękojeść przeładowania na szczycie komory zamkowej. Mechanizm spustowy z możliwością strzelania ogniem pojedynczym i seriami. Broń nie posiada przełącznika rodzaju ognia, zastosowano dwuchodowy mechanizm spustowy (krótkie ściągnięcie spustu powoduje oddanie strzału pojedynczego, przy długim ściągnięciu spustu broń strzela ogniem ciągłym). Zasilanie z magazynków 22 i 32 nabojowych dołanczanych do gniazda w chwycie pistoletowym. Przyrządy celownicze składają się z muszki i celownika przerzutowego (możliwość montażu celownika kolimatorowego). Kolba składana pod spód broni. Na wylot lufy można nakręcić kilka rodzajów urządzeń wylotowych (tłumik płomieni, tłumik dźwięku, nasadkę do miotania granatów nasadkowych).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ireneusz Chloupek. BXP – „kuzyn” Uzi. „Komandos”. 1993. nr 3(14). s. str. 24-25. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]