Piwo bezalkoholowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piwo bezalkoholowe

Piwo bezalkoholowe – rodzaj piwa z niską zawartością alkoholu. Aby piwo zostało uznane za bezalkoholowe, zawartość alkoholu nie może przekroczyć 0,5% całkowitej objętości[1].

Piwa bezalkoholowe są warzone w tradycyjny sposób, tyle że w ściśle określonym momencie fermentacja jest przerywana, przez co nie dopuszcza się do wytworzenia alkoholu. Pozwala to zachować w piwie bezalkoholowym wszystkie pozostałe związki, które występują w ich alkoholowych odpowiednikach oraz smak[2].

Zmniejszenie zawartości alkoholu powoduje, że jest ono niskokaloryczne, gdyż pozostaje w nim cukier nieprzetworzony w alkohol. Za niskokaloryczność odpowiada większe rozwodnienie tego napoju. Część pszenicznych piw bezalkoholowych, takich jak Erdinger Alkoholfrei lub Paulaner Hefe-Weissbier Alkoholfrei ma status napojów izotonicznych[3]. Piwo takie bogate jest w polifenole, mikroelementy i witaminy z grupy B. Istnieje piwo Birell Isotonic.

Proces dealkoholizacji[edytuj | edytuj kod]

Metoda dealkoholizacji została opisana w patencie US6689401B1. Proces dealkoholizacji rozpoczyna się od przygotowania ekstraktu o zawartości poniżej około 14% słodu i zboża. Następnie gotuje się do uzyskania brzeczki. Później dodaje się chmiel do wspomnianej brzeczki, która jest napowietrzana. Brzeczkę miesza się z zawiesiną drożdży, aby uzyskać liczbę komórek drożdży około 80 do 180 milionów komórek na mililitr. Proces kontynuuje się fermentując roztwór w temperaturze od około 3°C do około 10°C przez 1 do 40 godzin. Potem drożdże są usuwane ze sfermentowanej brzeczki, a powstały w ten sposób napar filtruje się i poddaje elektrolizie za pomocą elektrody miedzianej w celu usunięcia H2S. Ostatecznie stężenie alkoholu w naparze doprowadza się wodą gazowaną do uprzednio wybranego poziomu, a powstały napar poddaje się starzeniu przez co najmniej 24 godziny.[4]

Popularność[edytuj | edytuj kod]

Jak podają statystyki za rok 2019, w Polsce konsekwentnie spada zawartość alkoholu w piwie a rośnie popularność piw smakowych. Piwa bezalkoholowe odpowiadają już za niemal 5 proc. sprzedaży[5].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Art. 94 pkt 1 Ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 722)
  2. Jak powstaje - Bezalkoholowe. bezalkoholowe.com. [dostęp 2016-10-21].
  3. dla aktywnych sportowo | bezalkoholowe.com - piwa, wina, szampany - Bez Wyrzeczeń!. [dostęp 2014-02-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-26)].
  4. Piwo bezalkoholowe, Droga Zdrowia, 20 czerwca 2016 [dostęp 2018-08-09].
  5. Mniej piwa, więcej pieniędzy, pb.pl