Piwo bezalkoholowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piwo bezalkoholowe

Piwo bezalkoholowe – rodzaj piwa z niską lub zerową zawartością alkoholu. Aby piwo zostało uznane za bezalkoholowe, zawartość alkoholu nie może przekroczyć 0,5% całkowitej objętości[1].

Piwa bezalkoholowe są warzone w tradycyjny sposób, tyle że w ściśle określonym momencie fermentacja jest przerywana, przez co nie dopuszcza się do wytworzenia alkoholu. Pozwala to zachować w piwie bezalkoholowym wszystkie pozostałe związki, które występują w ich alkoholowych odpowiednikach oraz smak[2].

Napój przeznaczony jest jako alternatywa dla osób, które z jakichś powodów nie chcą lub nie mogą spożywać alkoholu, np.: kierowców, sportowców, kobiet w ciąży i karmiących, osób na diecie, osób chorych. To pozbawienie piwa alkoholu powoduje, że jest ono niskokaloryczne, gdyż pozostaje w nim cukier nieprzetworzony w alkohol. Za niskokaloryczność odpowiada większe rozwodnienie tego napoju. Część pszenicznych piw bezalkoholowych, takich jak Erdinger Alkoholfrei lub Paulaner Hefe-Weissbier Alkoholfrei ma status napojów izotonicznych[3]. Piwo takie bogate jest w polifenole, mikroelementy i witaminy z grupy B.

Proces dealkoholizacji[edytuj | edytuj kod]

Metoda dealkoholizacji została opisana w patencie US6689401B1. Proces dealkoholizacji rozpoczyna się od przygotowania ekstraktu o zawartości poniżej około 14% słodu i zboża. Następnie gotuje się do uzyskania brzeczki. Następnie dodaje się chmiel do wspomnianej brzeczki, która jest następnie napowietrzana. Brzeczkę miesza się z zawiesiną drożdży, aby uzyskać liczbę komórek drożdży około 80 do około 180 milionów komórek na ml. Następnie się je fermentuje w temperaturze od około 3°C do około 10°C przez 1 do 40 godzin. Potem drożdże są usuwane ze sfermentowanej brzeczki, a powstały w ten sposób napar filtruje się i poddaje elektrolizie za pomocą elektrody miedzianej w celu usunięcia H2S. Następnie stężenie alkoholu w naparze doprowadza się wodą gazowaną do uprzednio wybranego poziomu, a następnie powstały napar poddaje się starzeniu przez co najmniej 24 godziny.[4]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Art. 94 pkt 1 Ustawy o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1114)
  2. Jak powstaje - Bezalkoholowe, bezalkoholowe.com [dostęp 2016-10-21].
  3. dla aktywnych sportowo | bezalkoholowe.com - piwa, wina, szampany - Bez Wyrzeczeń!
  4. Piwo bezalkoholowe - Droga Zdrowia, „Droga Zdrowia”, 20 czerwca 2016 [dostęp 2018-08-09] (pol.).