Piąty element

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piąty element
The Fifth Element
Ilustracja
Gatunek s-f
Data premiery 9 maja 1997
Kraj produkcji  Francja
Język angielski
Czas trwania 126 min
Reżyseria Luc Besson
Scenariusz Luc Besson, Robert Mark Kamen
Główne role Bruce Willis, Milla Jovovich, Chris Tucker, Gary Oldman, Ian Holm
Muzyka Eric Serra
Zdjęcia Thierry Arbogast
Scenografia Dan Weil
Kostiumy Jean-Paul Gaultier
Budżet 60 mln $

Piąty element (ang. The Fifth Element) – film science-fiction produkcji francuskiej z 1997 roku w reżyserii Luca Bessona.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Tytuł[edytuj | edytuj kod]

Polskie tłumaczenie angielskiego tytułu The Fifth Element nie oddaje w pełni zamysłu reżysera. Film ukazuje miłość jako jeden z żywiołów (ang. element).

Fabuła filmu[edytuj | edytuj kod]

Akcja rozpoczyna się w 1914 roku w pobliżu egipskiej świątyni. Na Ziemię przybywają Mondoshawanowie, sprawujący opiekę nad czterema żywiołamiwodą, ogniem, ziemią, wiatrem – zwanymi w filmie elementami. Elementy są to cztery kamienie ustawione dookoła Piątego Elementu wyzwalające Światło Stworzenia.

Następnie akcja filmu przenosi się do roku 2263. W stronę Ziemi zmierza nieznany obiekt, którego nie da się zniszczyć. Z pomocą przybywają Mondoshawanowie, ale ich statek zostaje zestrzelony przez Mangalorów, wrogo nastawionej do Ziemian rasy. Ziemscy naukowcy z wraku statku odzyskują żywe komórki, z których udaje im się sklonować żywą istotę, Leeloo. Ta jednak ucieka z laboratorium i przez przypadek wpada do taksówki Korbena Dallasa, byłego majora sił specjalnych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]