Wielki błękit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielki błękit
Le grand bleu
Gatunek dramat obyczajowy
Data premiery 11 maja 1988 (świat)
Kraj produkcji Francja
Język francuski
Czas trwania 132 min
119 min
168 min
Reżyseria Luc Besson
Scenariusz Luc Besson, Robert Garland, Marilyn Goldin, Jacques Mayol, Marc Perrier
Główne role Rosanna Arquette, Jean-Marc Barr, Jean Reno, Paul Shenar i inni
Muzyka Éric Serra
Zdjęcia Carlo Varini
Scenografia Dan Weil
Kostiumy Magali Guidasci
Montaż Olivier Mauffroy
Produkcja Patrice Ledoux

Wielki błękit (fr. Le grand bleu, ang. The Big Blue) – francusko-amerykańsko-włoski dramat obyczajowy z 1988 r. w reżyserii Luca Bessona. Film oparty luźno na historii życia Jacques'a Mayola, który jako pierwszy pokonał głębokość 100 m w nurkowaniu swobodnym oraz Enzo Maiorki (w filmie – Enzo Molinari). Film znany jest z widowiskowych zdjęć podwodnych.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Dwóch przyjaciół, Jacques Mayol i Enzo Molinari, rywalizuje w nurkowaniu swobodnym – ekstremalnej dyscyplinie sportowej polegającej na zanurkowaniu jak najgłębiej bez aparatu do oddychania. Jacques, który w dzieciństwie przeżył śmierć ojca, stroni od ludzi, najlepiej czuje się wśród delfinów. Enzo, lubiący przebywać w blasku sławy, jest jego dokładnym przeciwieństwem. Ich przyjaźń zmienia się, ale i rozwija, gdy Jacques poznaje piękną Johanę.

Powstały dwie wersje zakończenia. W ostatniej scenie Jacques nurkuje na dużą głębokość, gdzie wpatruje się w delfina. Każda chwila opóźnienia wynurzenia grozi śmiercią z powodu braku powietrza. Jacques sprawia wrażenie niezdecydowanego – czy chce wrócić do świata ludzi czy pozostać w głębinie na zawsze. W końcu odrywa się od windy, wybierając głębię. W wersji europejskiej następuje zakończenie filmu, sugerujące śmierć nurka. W wersji wprowadzonej do dystrybucji w Stanach Zjednoczonych film ma dodatkową scenę, w której Jacques wynurza się z wody, trzymając się delfina, po czym wspólnie pływają na powierzchni.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Metryczka[edytuj | edytuj kod]

Dostępne są trzy wersje filmu – kinowa (132 min), VHS (119 min) i rozszerzona wydana na DVD (168 min).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]