Wielki błękit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielki błękit
Le grand bleu
Gatunek

dramat obyczajowy

Data premiery

11 maja 1988 (świat)

Kraj produkcji

Francja
Włochy

Język

francuski

Czas trwania

168 minut

Reżyseria

Luc Besson

Scenariusz

Luc Besson
Robert Garland
Marilyn Goldin
Jacques Mayol
Marc Perrier

Główne role

Jean-Marc Barr
Jean Reno
Rosanna Arquette

Muzyka

Éric Serra

Zdjęcia

Carlo Varini

Scenografia

Dan Weil

Kostiumy

Magali Guidasci

Montaż

Olivier Mauffroy

Produkcja

Patrice Ledoux

Wielki błękit (fr. Le grand bleu, ang. The Big Blue) – francusko-włoski dramat obyczajowy z 1988 roku w reżyserii Luca Bessona. Film oparty luźno na historii życia Jacques'a Mayola, który jako pierwszy pokonał głębokość 100 m w nurkowaniu swobodnym oraz Enzo Maiorki (w filmie – Enzo Molinari). Film znany jest z widowiskowych zdjęć podwodnych.

Zarys fabuły[edytuj | edytuj kod]

Dwóch przyjaciół, Jacques Mayol i Enzo Molinari, rywalizuje w nurkowaniu swobodnym – ekstremalnej dyscyplinie sportowej polegającej na zanurkowaniu jak najgłębiej bez aparatu do oddychania. Jacques, który w dzieciństwie przeżył śmierć ojca, stroni od ludzi, najlepiej czuje się wśród delfinów. Enzo, lubiący przebywać w blasku sławy, jest jego dokładnym przeciwieństwem. Ich przyjaźń zmienia się, ale i rozwija, gdy Jacques poznaje piękną Johanę.

Powstały dwie wersje zakończenia. W ostatniej scenie Jacques nurkuje na dużą głębokość, gdzie wpatruje się w delfina. Każda chwila opóźnienia wynurzenia grozi śmiercią z powodu braku powietrza. Jacques sprawia wrażenie niezdecydowanego – czy chce wrócić do świata ludzi czy pozostać w głębinie na zawsze. W końcu odrywa się od windy, wybierając głębię. W wersji europejskiej następuje zakończenie filmu, sugerujące śmierć nurka. W wersji wprowadzonej do dystrybucji w Stanach Zjednoczonych film ma dodatkową scenę, w której Jacques wynurza się z wody, trzymając się delfina, po czym wspólnie pływają na powierzchni.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Metryczka[edytuj | edytuj kod]

Dostępne są trzy wersje filmu – kinowa (132 min), VHS (119 min) i rozszerzona wydana na DVD (168 min).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]