Plaża w Pourville

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Plaża w Pourville
Plaża w Pourville
Autor Claude Monet
Rok wykonania 1882
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 60 × 73 cm
Muzeum Muzeum Narodowe w Poznaniu

Plaża w Pourville – jedyny w polskich zbiorach obraz Claude’a Moneta, namalowany w 1882, przedstawiający impresjonistyczną wizję plaży w miejscowości Pourville (część Hautot-sur-Mer), na północy Francji, w Górnej Normandii. Obraz jest własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu od 1906.

Obraz utrzymany jest w tonacji błękitno-turkusowo-żółtej. Plaża znajduje się w prawej części obrazu, po lewej przedstawiono delikatnie falujące morze (właściwie kanał La Manche). Jest częścią cyklu z Pourville, do którego należą też: Sieci rybackie w Pourville oraz Spacer po klifie w Pourville.

Kradzież[edytuj]

Obraz, który mimo znacznej wartości, nie został ubezpieczony, skradziono z poznańskiego Muzeum we wrześniu 2000[1] (brak dostrzeżono 19 września). Złodziej podłożył kopię, wcześniej wyciąwszy oryginał z ram. Śledztwo w sprawie kradzieży umorzono w 2001, jednak mimo to, z uwagi na duże znaczenie płótna dla kultury narodowej, nadal podejmowano działania mające na celu odnalezienie dzieła sztuki. Ostatecznie odnaleziono je 12 stycznia 2010 w Olkuszu, częściowo uszkodzone podczas wycinania z ram, jednak w ogólnie dobrym stanie. Złodziej (mężczyzna, 41 lat) motywował akt kradzieży rozmiłowaniem w sztuce Moneta – sprawca nie planował dalszej sprzedaży obrazu, lecz ukrył go za szafą w mieszkaniu rodziców.

Po poddaniu pracom konserwacyjnym Plaża w Pourville powróciła do sal wystawowych Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wartość płótna szacowana jest według różnych źródeł na sumę 1-7 milionów dolarów.

W kulturze[edytuj]

Władysław Krupka i Bogusław Polch stworzyli komiks na temat kradzieży obrazu zatytułowany Tajemnica „Plaży w Pourville”[2], przy czym jego fabuła dalece odbiega od rzeczywistości.

Z uwagi na sensacyjny wątek i brawurową kradzież obrazu, planowane jest nakręcenie filmu fabularnego Plaża w Pourville w reżyserii Macieja Odolińskiego z Piotrem Borowskim w roli głównej[3].

5 czerwca 2010 odbyła się w Poznaniu Gra Miejska Plaża w Pourville, której motywem było odnalezienie obrazu[4].

24 października 2015 na kanale YouTube został opublikowany teledysk do utworu „Na Plaży w Pourville” poznańskiego rapera DonGuralesko promujący jego ósmy studyjny Magnum Ignotum. Teledysk został zainspirowany obrazem „Plaża w Pourville”.

Przypisy

  1. oso: Ukradł obraz warty 7 mln złotych - „jest mi wstyd”. W: PAP [on-line]. Wirtualna Polska, 2010-07-01. [dostęp 2010-07-01].
  2. kultura gniewu
  3. Agnieszka Smogulecka, Plaża w Pourville odzyskana. Złodziej ujęty, „Polska. Głos Wielkopolski”, nr z 14.1.2010, s.1-3, ISSN 1898-3154
  4. Gra Plaża w Pourville

Bibliografia[edytuj]

  • Agnieszka Smogulecka, Plaża w Pourville odzyskana. Złodziej ujęty, „Polska. Głos Wielkopolski”, nr z 14.1.2010, s.1-3, ISSN 1898-3154
  • mar, eb, Jedyny polski Monet odnaleziony po dziewięciu latach poszukiwań, „Metro”, nr z 14.1.2010, s.4, ISSN 1642-8684.

Linki zewnętrzne[edytuj]