Po Zagładzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Po Zagładzie. Stosunki polsko-żydowskie 1944-1947
After the Holocaust. Polish-Jews Conflict in the Wake of World War II
Autor

Marek Jan Chodakiewicz

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Warszawa

Język

angielski

Data wydania

2008

Wydawca

Instytut Pamięci Narodowej

Po Zagładzie. Stosunki polsko-żydowskie 1944–1947[1] – książka Marka Jana Chodakiewicza wydana w języku angielskim w kwietniu 2003 roku, po polsku dostępna w sprzedaży od 10 stycznia 2008.

Autor zajmuje się w niej problematyką stosunków polsko-żydowskich tuż po zakończeniu II wojny światowej. Na podstawie różnych, także mało znanych, źródeł przeanalizował przypadki wrogości i konfliktów między Polakami i Żydami. Według niego były one zjawiskiem wtórnym złożonej i tragicznej sytuacji Polski po zakończeniu wojny (okupacja sowiecka, instalacja marionetkowego rządu przez Moskwę, wysoki poziom przestępczości, masowe przesiedlenia ludności, walka podziemia niepodległościowego z komunistami).

Autor w swojej pracy korzysta także ze źródeł, na które powołują się przeciwnicy jego książki (Jan Tomasz Gross), co sprawia iż książka wydaje się być w miarę obiektywnym spojrzeniem na stosunki polsko-żydowskie. Jedną z podstawowych tez książki jest spojrzenie na stosunki polsko-żydowskie nie przez pryzmat nienawiści, a walki między Polakami a komunistami (także polskiego pochodzenia), w wyniku której giną także przypadkowe ofiary. W książce znajdziemy próby szacunkowego wyliczenia ilości osób, które zginęły w wyniku tych działań.

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

Jan Żaryn określił autora jako „badacza hołdującego starej szkole empirycznej, krok po kroku, przykład po przykładzie, analizującego ten sam temat”, z czym nie zgodził się Grzegorz Motyka stwierdzając, że Chodakiewicz „źródła, z których korzystał, przedstawia w sposób stronniczy i jednostronny”[2]. Krytyczną opinię wyrazili także Bożena Szaynok i Dariusz Libionka: „Po Zagładzie to książka z tezą. Jeśli fakty przypadkiem do niej nie pasują – tym gorzej dla nich”[3].

Warsztat badawczy i rzetelność naukowa Marka Chodakiewicza zostały skrytykowane również przez Andrzeja Żbikowskiego uważającego, że „bałagan z bazą źródłową w książce aspirującej do tytułu rozprawy naukowej jest jednym z powodów, by domniemywać, że autor prezentuje czytelnikom swój światopogląd polityczny, a nie udokumentowany sąd o powojennej rzeczywistości”[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Instytut Pamięci Narodowej Warszawa 2008, seria „Monografie”, t. 38.
  2. Grzegorz Motyka: Ku pokrzepieniu serc. Newsweek Polska, 4 lutego 2008. [dostęp 2008-02-06].
  3. Tygodnik Powszechny, Nr 5 (3056), 3 lutego 2008.
  4. Andrzej Żbikowski, Anty-Gross, w: Polityka – nr 17/2008 (2651), s. 76.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]