Po zapałki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Po zapałki
За спичками
Tulitikkuja lainaamassa
Gatunek

komedia

Data premiery

1980

Kraj produkcji

ZSRR
Finlandia

Język

rosyjski
fiński

Czas trwania

100 min

Reżyseria

Leonid Gajdaj
Risto Orko

Scenariusz

Władlen Bachnow
Tapio Vilpponen
Risto Orko

Główne role

Jewgenij Leonow
Wiaczesław Niewinny
Rita Polster

Muzyka

Aleksandr Zacepin

Zdjęcia

Siergiej Połujanow

Scenografia

Feliks Jasiukiewicz

Kostiumy

Elsa Pättiniemi

Montaż

Klaudia Aliejewa

Produkcja

German Kryłow
Kare Orko

Wytwórnia

Mosfilm
Suoma-filmi

Po zapałki (ros. За спичками, fiński Tulitikkuja lainaamassa) – radziecko-fiński film fabularny z 1980 roku, w reżyserii Leonida Gajdaja i Risto Orko, na podstawie powieści Maiju Lassili.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu rozgrywa się we wsi Liperi, we wschodniej Finlandii. Anti Ihalainen żyje beztrosko w swojej wsi z żoną Anną-Lizą. Kiedy w domu Ihalainenów kończą się zapałki i nie można przyrządzić ich ulubionej kawy, żona wysyła Antiego do sąsiada Hiuvarinena.

W drodze do domu Hiuvarinena Ihalainen spotyka starego przyjaciela Jussi Vatanena, który prosi go o pomoc w wyswataniu z córką Hiuvarinena. Przejęty celem swojej wizyty Ihalainen wraca do domu bez zapałek.

Tymczasem Tahvo Kennonen opowiada o swojej dawnej miłości do Anny-Lizy Ihalainen i o tym, że Anti go oszukał i ożenił się z jego ukochaną. Podpity Kenonen zamierza po znowu spotkać się ze swoją dawną sympatią.

Przyszły ślub obaj przyjaciele zamierzają opić, a spotkanemu na drodze plotkarzowi opowiadają o swoich zamiarach rzekomego wyjazdu do Ameryki. Nie zamierzają szybko wracać do swoich domów. Kiedy nieobecność Antiego się przedłuża, jego żona dowiaduje się o "wyjeździe" męża i spotyka Kenonena, który czyni jej propozycję małżeństwa. Gdy Ihalainen powraca do domu, Anna-Liza jest już przekonana, by wyjść za mąż za Kenonena.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jelena Bauman, Rostisław Jurieniew: Mała encyklopedia kina radzieckiego. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1987. ISBN 83-221-0446-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]