Narzeczony z tamtego świata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Narzeczony z tamtego świata
Жених с того света
Gatunek

komedia

Data premiery

1958

Kraj produkcji

ZSRR

Język

rosyjski

Czas trwania

51 min

Reżyseria

Leonid Gajdaj

Scenariusz

Władimir Dychnowiczny
Moris Słobodskoj

Główne role

Rostisław Platt
Gieorgij Wicyn
Wiera Ałtajska

Muzyka

Arno Babadżanian

Zdjęcia

Leonid Krajnenkow

Scenografia

Michaił Romm

Kostiumy

Roza Satunowska

Montaż

P. Czeczotkina

Produkcja

Mosfilm

Dystrybucja

Mosfilm

Narzeczony z tamtego świata (tyt. oryg. Жених с того света) – radziecki film fabularny z 1958 roku, w reżyserii Leonida Gajdaja.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Pietuchow po trzydniowej nieobecności powraca do domu i dowiaduje się, że, z urzędowego punktu widzenia, nie żyje. Ciało złodzieja, który ukradł mu portfel z dowodem, i uległ śmiertelnemu wypadkowi, omyłkowo zidentyfikowano jako ciało Pietuchowa. Pietuchow, zamiast podrzeć akt zgonu, jak mu proponuje jedna z pracownic biura, i zgłosić kradzież dowodu, rozpoczyna batalię o dokument, w którym by stwierdzono, że żyje. Trafia do szpitala psychiatrycznego, ale tam udaje mu się tylko wybłagać dokument o byciu żywym 'na okaziciela', gdyż z braku dowodu nikt nie chce podpisać, iż jest on Pietuchowem. Planuje uzyskać od swoich współpracowników oświadczenie, że jest Pietuchowem, i powrócić do świata żywych. Sytuację ratuje milicjant, który drze świadectwo zgonu Pietuchowa.

Jedyny w dorobku Gajdaja film długometrażowy, który po ingerencjach cenzury zredukowano do rozmiarów krótkometrażowego. Osobiste interwencje ówczesnego ministra kultury ZSRR, Nikołaja Michajłowa wynikały z tego, że obiektem krytyki w filmie stali się biurokraci.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jelena Bauman, Rostisław Jurieniew: Mała encyklopedia kina radzieckiego. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1987. ISBN 83-221-0446-4.
  • Opis filmu w bazie IMDb (ang.)
  • Opis filmu w bazie kino-teatr.ru (ros.)