Przejdź do zawartości

Pobondzie (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pobondzie
Ilustracja
Widok na jezioro (2018)
Położenie
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Miejscowości nadbrzeżne

Pobondzie

Region

Pojezierze Wschodniosuwalskie

Wysokość lustra

141,9 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

0,5 km²

Wymiary
• max długość
• max szerokość


1,25 km
0,7 km

Głębokość
• średnia
• maksymalna


3,6 m
27 m

Hydrologia
Rzeki zasilające

Szeszupa

Rzeki wypływające

Szeszupa

Rodzaj jeziora

wytopiskowe

Położenie na mapie gminy Rutka-Tartak
Mapa konturowa gminy Rutka-Tartak, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Pobondzie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Pobondzie”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Pobondzie”
Położenie na mapie powiatu suwalskiego
Mapa konturowa powiatu suwalskiego, u góry nieco na prawo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Pobondzie”
Ziemia54°18′39″N 22°56′51″E/54,310833 22,947500

Pobondziejezioro na Pojezierzu Wschodniosuwalskim, na południowy zachód od wsi Rutka-Tartak, w pobliżu wsi Pobondzie w gminie Rutka-Tartak, powiat suwalski, województwo podlaskie. Wschodni brzeg jeziora graniczy z drogą wojewódzką nr 655.

Jezioro o nieregularnym kształcie z urozmaicona linią brzegową, tworząca liczne zatoki, cyple, zabagnione obniżenia porosłe olszą, wierzbiną i łanami trzcin. Wschodni brzeg pokryty jest lasem świerkowo-sosnowym z dużą domieszką drzew liściastych.

Jest to jezioro eutroficzne, o bogatej roślinności oraz szerokiej ławicy przybrzeżnej typu liniowego. Jezioro typu leszczowego. Żyje tutaj troć jeziorna.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stefan Maciejewski, Po ziemi suwalskiej - Przewodnik turystyczny, Suwałki: Wydawnictwo Hańcza, 1998, ISBN 83-87415-12-X, OCLC 749920768.
  • Stefan Maciejewski,Szlakami Północnej Suwalszczyzny, Wydawnictwo Jaćwierz, Suwałki 2001, ISBN 83-903140-6-1