Podabrus alpinus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Podabrus alpinus
(Paykull, 1798)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

sprężykokształtne

Nadrodzina

sprężyki

Rodzina

omomiłkowate

Podrodzina

Cantharinae

Plemię

Podabrini

Rodzaj

Podabrus

Gatunek

Podabrus alpinus

Podabrus alpinusgatunek chrząszcza z rodziny omomiłkowatych i podrodziny Cantharinae. Borealno-górski, rozmieszczony od Pirenejów po Syberię. Zasiedla lasy. Owady dorosłe żerują na owadach i pyłku.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1798 roku przez Gustafa von Paykulla pod nazwą Cantharis alpina[1].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o podłużnym ciele długości od 11 do 14 mm. Głowa jest wydłużona, wąska, za oczami szyjowato przewężona, o długich skroniach. Ubarwienie głowy jest czarne z żółtawym do pomarańczowego przodem lub jednolicie brązowożółte do czerwonego. Między podstawami czułków brak jest podłużnego wcięcia[2]. Oczy są wyłupiaste. Czułki są pomarańczowe u nasady, ale ku szczytom ciemnieją[3]. Szwy gularne na spodzie głowy stykają się[2]. Przedplecze jest jednolicie brązowożółte do czerwonego lub czarne z żółtymi do czerwonych obrzeżeniami bocznymi. Kształt ma poprzeczny, około półtorakrotnie szerszy niż dłuższy, z szeroką podstawą, wklęsłą krawędzią tylną i ostrymi kątami tylnymi. Pokrywy pomarańczowe, brązowożółte lub czarne[3][2], w ostatnim przypadku czasem z wąskim czerwonym obrzeżeniem przedniej połowy krawędzi bocznych[2]. Powierzchnię pokryw porasta skąpe, krótkie owłosienie[3][2]. Barwa odnóży jest całkowicie pomarańczowa lub pomarańczowa z ciemniejszymi udami[3].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Imago na roślinie

Owad o rozsiedleniu borealno-górskim[4]. Występuje głównie na pogórzach i w górach[5][2], gdzie dochodzi do rzędnych około 2000 m n.p.m.[5] (w Tatrach do 1500 m n.p.m.[4]). Częsty jest zwłaszcza w reglu dolnym. Nie przekracza górnej granicy lasu[4]. Na nizinach jest rzadko spotykany, znany z rozproszonych stanowisk[2][5][4], związany z naturalnymi i mało zmienionymi drzewostanami w większych kompleksach leśnych[4], najczęściej w rejonach pagórkowatych[5]. Owady dorosłe pojawiają się w maju i obserwowane są do lipca lub sierpnia[5][3]. Spotykane są na krzewach, młodych sosnach, kwiatach selerowatych i leżącym drewnie[5]. Żerują na owadach i pyłku[3]. Loty odbywają koło drzew w ciepłe wieczory. Przylatują do sztucznych źródeł światła[5].

Gatunek palearktyczny o rozmieszczeniu eurosyberyjskim[4]. W Europie znany jest z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Belgii, Luksemburga, Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Ukrainy[6], Rumunii[5] i europejskiej części Rosji[6]. Na zachód sięga Pirenejów, a na północ Półwyspu Kolskiego. Poza Europą znany jest z Turcji[5] oraz północno-zachodniej Syberii[4][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gustav Paykull: Fauna Svecica - Insecta. Band 1. Upsala: 1798, s. 259. (łac.).
  2. a b c d e f g Arved Lompe: Gattung Podabrus Westw.. [w:] Käfer Europas [on-line]. Coleonet.de, 2010. [dostęp 2023-07-27].
  3. a b c d e f Podabrus alpinus. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2023-07-28].
  4. a b c d e f g Antoni Kuśka, Omomiłki (Coleoptera, Cantharidae): Cantharinae i Silinae Polski, „Monografie Fauny Polski”, 21, Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN, 1995.
  5. a b c d e f g h i B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Buprestoidea, Elateroidea i Cantharoidea. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (10), 1985. 
  6. a b Podabrus (Podabrus) alpinus (Paykull, 1798). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2023-07-28].
  7. Sergey V. Kazantsev. An annotated checklist of Cantharoidea (Coleoptera) of Russia and adjacent territories. „Russian Entomological Journal”. 20 (4), s. 387–410, 2011. DOI: 10.15298/rusentj.20.4.05.