Poddouhe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Poddouhe
Піддовге
Państwo

 Ukraina

Obwód

 lwowski

Rejon

czerwonogrodzki

Powierzchnia

0,25 km²

Populacja 
• liczba ludności
• gęstość


42
168 os./km²

Nr kierunkowy

+380 3257

Kod pocztowy

80071

Położenie na mapie obwodu lwowskiego
Mapa konturowa obwodu lwowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Poddouhe”
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa konturowa Ukrainy, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Poddouhe”
Ziemia50°15′21″N 23°54′28″E/50,255833 23,907778

Poddouhe (ukr. Піддовге) – wieś na Ukrainie w rejonie Czerwonogrodzkim obwodu Lwowskiego. Ludność stanowi 42 os.[1]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od nazwy pola „Douhe/Dowhe” (Długie), które położone jest na południowym wschodzie w odległości ok. 1 km.

Ważną kartą w dziejach wsi Poddouhe pierwszej połowy XX w. było utworzenie na terenie wsi Polskiej kolonii (parcelacji), którą utworzyli przybysze pochodzący podobno z polskich Mazur w ramach polityki osadnictwa przez tzw. osadników Kresów Wschodnich (wschodnia granica) rządu II Rzeczypospolitej. Nowo przybyli Polacy założyli osadę na zachodnim krańcu wsi, wzdłuż dawnej drogi do wsi Sałasze (Салаші) (obecnie Dibrowa). Od tego czasu teren dawnej osady przez wiele lat nosił nazwę „Mazury”. Data przeniesienia się ludności polskiej na wieś nie jest znana, wydarzyło się to podobno nie później niż w roku 1923, o czym świadczy zapis na stronie internetowej "Genealogia Polaków" o urodzeniu we wsi Poddouhe Franciszki Stopyry[2]. Kolonia Polska wyraźnie zaznaczona na mapie WIG od 1936 r.[3] gdzie widać prawie wszystkie zagrody, których na mapie jest około 20.

Z ustnych wspomnień mieszkańców wsi wynika, że ​​można zidentyfikować nazwiska kilku osadników: Kalisz (zagroda najbliższa wsi), Jańczur, Pater (jeszcze w latach 60. XX w. zachowała się na tym miejscu sadzawka zwana Patrowe), Trambalski, Kich. W ostatnich latach istnienia kolonii we wsi wybudowano nawet szkołę podstawową, do której uczęszczały dzieci polskie i ukraińskie.

Historia tej osady zakończyła się tragicznie: wraz z początkiem II wojny światowej 1 września 1939 roku terytorium lewego brzegu Zachodniego Bugu zostało zajęte przez bolszewicki ZSRR, co wywołało terror ludności cywilnej tej części Galicji Wschodniej. Polscy koloniści zostali uznani przez Sowietów za „element niefortunny” i zostali brutalnie wywiezieni na Syberię: dano im dosłownie kilka godzin na zebranie się, ludzie zostawili wszystko oprócz ubrań i jakiegoś jedzenia, zabrano ich na najbliższą stację kolejową, złożono w wagonach. Ich dalsza historia nie jest znana. Z relacji innych ukraińskich mieszkańców wsi wynika, że ​​kazano im przez pewien czas opiekować się bydłem i innymi zwierzętami pozostawionymi w zagrodzie, aż do ich zabrania i wywiezienia. Domy rozebrano i przeniesiono do innych wsi. Wraz z domami przeniesiono także szkołę, z której po wielu latach pozostał głęboki dół porośnięty piołunem. Jedynym śladem pozostawionym po tej kolonii jest figura (kamienny krzyż) przy wejściu wschodnim, na której wybity jest niedokończony napis „Na pamiątkę w Poddługim r. 1939”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Strona Internetowa Gminy Mosty Wielkie [online], vmgromada.gov.ua [dostęp 2023-12-26] (ukr.).
  2. Niewinnik/ Newynnyk, Stopyra [online], genealogia.okiem.pl [dostęp 2023-12-26].
  3. mapywig.org [online] [dostęp 2023-12-26] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]