Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej
Państwo

 Polska

Data założenia

2013

Nr KRS

0000449451

Dziedzina

rolnictwo, trzoda chlewna

Prezes Zarządu, Wiceprezesi Zarządu

Paweł Tchórzewski, Sylwester Rzewuski, Michał Wojewódzki

Adres

Aleksandry Ogińskiej 17, 08-125 Suchożebry

brak współrzędnych

Podlaski Związek Rolniczych Zrzeszeń Branżowych Producentów Trzody Chlewnej – założony w 2013 r. związek zrzeszający rolnicze zrzeszenia branżowe producentów trzody chlewnej z obszaru środkowo-wschodniej Polski.

Historia organizacji[edytuj | edytuj kod]

Związek funkcjonuje od 2013 roku, jednakże jego geneza sięga roku 2000, kiedy to rolnicy z obszaru dawnego województwa siedleckiego w obronie swych praw i interesów oraz w celu wspólnej sprzedaży żywca wieprzowego i zakupów środków służących do produkcji rolnej powołali do życia Podlaskie Zrzeszenie Producentów Trzody Chlewnej. Obecnie Związek zrzesza 8 rolniczych zrzeszeń branżowych z terenu powiatu siedleckiego, sokołowskiego, węgrowskiego oraz łosickiego, które są zarazem grupami producenckimi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach.

Cele Związku[edytuj | edytuj kod]

Oprócz działalności handlowej w zakresie obrotu żywcem wieprzowym, Związek reprezentuje interesy zrzeszonych rolników indywidualnych przed organami administracji rolnej, sądami powszechnymi, Sejmem oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Związek uczestniczy w kształtowaniu polityki rolnej i społecznej w sprawach dotyczących problemów wsi i rolnictwa. Organizacja podejmuje statutowe działania w obronie społeczno-gospodarczych praw i interesów gospodarstw rolnych o profilu chów i hodowla świń. Swoje ustawowe uprawnienia realizuje za pomocą przedkładania organom powołanym do wykonywania zadań na rzecz rolnictwa swoich stanowisk w postaci opinii, wniosków, postulatów i żądań. Ponadto organizacja realizuje ustawowe zadania w zakresie organizowania poradnictwa prawnego oraz inicjowania, opiniowania i opracowywania projektów aktów prawnych dotyczących szeroko pojętego rolnictwa.