Podwójne uderzenie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif W tym artykule użyto notacji algebraicznej w celu opisania szachowych posunięć.
Diagram 1
abcdefgh
8
Chessboard480.svg
a8 black rook
d7 black king
b6 white knight
b5 white king
g4 black pawn
f3 white rook
h3 white rook
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Podwójne uderzenie
(białe – skoczkiem, a czarne – pionkiem)
Diagram 2
abcdefgh
8
Chessboard480.svg
d8 black rook
g8 black king
c7 black pawn
e7 black rook
g7 black pawn
h7 black pawn
a6 black pawn
b6 black pawn
e5 white knight
g5 white pawn
d4 white pawn
c3 white pawn
h3 white pawn
a2 white pawn
b2 white pawn
c2 white queen
f2 white pawn
g2 white pawn
g1 white king
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
Ucieczka z podwójnego uderzenia

W szachach podwójne uderzenie (potocznie widełki) to posunięcie, w którym jedna bierka atakuje dwie bierki przeciwnika jednocześnie, z nadzieją osiągnięcia przewagi materialnej, ponieważ przeciwnik może zapobiec tylko jednej z dwóch gróźb.

Najczęściej do podwójnego uderzenia używa się skoczków. Skoczek wskakuje na pole, z którego atakuje dwie bierki. Na diagramie 1 biały skoczek jednocześnie atakuje czarnego króla i czarną wieżę. Podwójne uderzenie przeciw królowi jest szczególnie skuteczne, ponieważ zasady gry wymuszają obronę króla przed szachem. W tej sytuacji czarne nie mogą bronić wieży, nie mogą wykonać innego ruchu komplikującego pozycję i muszą wykonać ruch królem, po którym białe mogą zbić wieżę.

Piony również mogą wykonywać podwójne uderzenia, grożąc jednocześnie bierkom przeciwnika znajdującym się po lewej i prawej stronie piona. Na diagramie czarny pion grozi biciem obu białym wieżom (czarne piony poruszają się w dół szachownicy). Tylko jedna z wież może uciec spod bicia.

Hetman również często atakuje jednocześnie dwie bierki, lecz taki ruch jest skuteczny tylko w przypadku, gdy obie bierki nie są bronione. Ponieważ hetman jest figurą cenniejszą od atakowanych bierek, zazwyczaj opłacalne jest bicie hetmanem tylko niebronionych bierek.

Ucieczka z podwójnego uderzenia[edytuj | edytuj kod]

Podwójne uderzenie nie będzie skuteczne, gdy za pomocą jednej z zaatakowanych bierek przeciwnik może stworzyć większą groźbę niż strata (lub niekorzystna wymiana) zaatakowanej bierki. W szczególności, łatwo odeprzeć podwójne uderzenie, gdy jedna z bierek może bezpiecznie szachować.

Diagram 2 ilustruje taką właśnie sytuację. Białe będąc na posunięciu mogą zaatakować jednocześnie dwie wieże ruchem skoczka na c6. Skoczek jednak odsłoni kolumnę e i czarna wieża będzie mogła bezpiecznie zaszachować z pola e1 białego króla. Po wymuszonym ruchu króla, spod uderzenia odejdzie druga czarna wieża, wspierając jednocześnie tę pierwszą:

1. Sc6 We1+!
2. Kh2 We8

Podwójne uderzenie nie przyniesie więc białym żadnych korzyści.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]