Polski Teatr w Wilnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polski Teatr w Wilnie
Typ teatru teatr dramatyczny
Założyciel(e) Irena Rymowicz
Kierownictwo
artystyczne
Irena Litwinowicz
Data powstania 1963
Lokalizacja ul. Nowogródzka 76
03203 Wilno
Nagrody Odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej"
Strona internetowa teatru

Polski Teatr w Wilnie został założony w 1963 roku przez aktorkę i reżyserkę Irenę Rymowicz. Siedzibą zespołu był Wileński Pałac Kultury Kolejarzy. W 1965 roku odbyła się pierwsza premiera komedii A. Fredry Damy i huzary.

W 1980 roku otrzymał miano Polskiego Amatorskiego Teatru Ludowego – najwyższą ocenę poziomu artystycznego ówczesnych władz. Od 1990 roku zespół nosi nazwę Polski Teatr w Wilnie.

Od 1992 roku kierownikiem artystycznym i reżyserem Teatru jest Irena Litwinowicz.

W latach 19932001 zespół pracował bez własnej siedziby i sceny, a spektakle wystawiał w budynku Rosyjskim Teatrze Dramatycznym w Wilnie, w byłej „Reducie” na Pohulance. Od 2001 roku siedzibą Teatru jest Dom Kultury Polskiej w Wilnie.

Za ponad 50-letni okres nieprzerwanej działalności Polski Teatr w Wilnie ma w swoim dorobku ponad 60 premier pełnowymiarowych, ponad 3 tysiące przedstawień, również dziesiątki scenek okolicznościowych oraz zabaw noworocznych dla dzieci. W repertuarze są dramaty, komedie, bajki i farsy autorów polskich, litewskich oraz klasyków światowych, wystawiane w języku polskim.

Systematycznie gra na Litwie i w Polsce. Jest również stałym uczestnikiem i częstym laureatem wielu festiwali teatrów amatorskich na Litwie – „Vilniaus Rampa”, „Juoko sūkurys”, „Atspindžiai” ; i w Polsce – Kraków, Bielsko-Biała, Rzeszów, Tychy, Głogów, Bełżyce. Gościł na Łotwie, Białorusi, Ukrainie, w Estonii i Federacji Rosyjskiej, oraz w Armenii.

Polski Teatr w Wilnie jest nagrodzony zbiorową odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" (1990).

W swoim czasie aktorami Polskiego Teatru w Wilnie byli m.in. Jerzy Surwiło, Dominik Kuziniewicz, Jan Drawnel (Teatr Rozmaitości w Warszawie), Agata Meilute, Joanna Moro.

Linki zewnętrzne[edytuj]