Polski Teatr w Wilnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Polski Teatr w Wilnie
Typ teatru teatr dramatyczny
Założyciel(e) Irena Rymowicz
Kierownictwo
artystyczne
Irena Litwinowicz
Data powstania 1963
Lokalizacja ul. Nowogródzka 76
03203 Wilno
Strona internetowa teatru

Polski Teatr w Wilnie został założony w 1963 roku przez aktorkę i reżyserkę Irenę Rymowicz. Siedzibą zespołu był Wileński Pałac Kultury Kolejarzy. W 1965 roku odbyła się pierwsza premiera komedii A. Fredry Damy i huzary.

W 1980 roku otrzymał miano Polskiego Amatorskiego Teatru Ludowego – najwyższą ocenę poziomu artystycznego ówczesnych władz. Od 1990 roku zespół nosi nazwę Polski Teatr w Wilnie.

Od 1992 roku kierownikiem artystycznym i reżyserem Teatru jest Irena Litwinowicz.

W latach 19932001 zespół pracował bez własnej siedziby i sceny, a spektakle wystawiał w budynku Rosyjskim Teatrze Dramatycznym w Wilnie, w byłej „Reducie” na Pohulance. Od 2001 roku siedzibą Teatru jest Dom Kultury Polskiej w Wilnie.

Za ponad 45-letni okres nieprzerwanej działalności Polski Teatr w Wilnie ma w swoim dorobku ponad 50 premier pełnowymiarowych, ponad 3 tysiące przedstawień, również dziesiątki scenek okolicznościowych oraz zabaw noworocznych dla dzieci. W repertuarze są dramaty, komedie, bajki i farsy autorów polskich, litewskich oraz klasyków światowych, wystawiane w języku polskim.

Systematycznie gra na Litwie i w Polsce. Jest również stałym uczestnikiem i częstym laureatem wielu festiwali teatrów amatorskich na Litwie – „Vilniaus Rampa”, „Juoko sūkurys”, „Atspindžiai” ; i w Polsce – Kraków, Bielsko-Biała, Rzeszów, Tychy, Głogów, Bełżyce. Gościł na Łotwie, Białorusi, Ukrainie, w Estonii i Federacji Rosyjskiej, oraz w Armenii.

Polski Teatr w Wilnie jest nagrodzony zbiorową odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" (1990).

W swoim czasie aktorami Polskiego Teatru w Wilnie byli m.in. Jerzy Surwiło, Dominik Kuziniewicz, Jan Drawnel (Teatr Rozmaitości w Warszawie), Agata Meilute, Joanna Moro.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]