Pomnik Braci Szafranków w Rybniku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pomnik Braci Szafranków w Rybniku
Zdjęcie wykonanego z brązu pomnika dwóch eleganckich, starszych mężczyzn. Postać z lewej, w postawie stojącej, gra na skrzypcach. Osoba obok siedzi i gra na klawiszach. W tle skwer z kwiatami.
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Miejscowość

Rybnik

Miejsce

skwer u zbiegu ul. Piłsudskiego i Kościuszki

Data odsłonięcia

2018

Położenie na mapie Rybnika
Mapa konturowa Rybnika, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Braci Szafranków w Rybniku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Pomnik Braci Szafranków w Rybniku”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Pomnik Braci Szafranków w Rybniku”
50,089423°N 18,546874°E/50,089423 18,546874

Pomnik Braci Szafranków w Rybniku – pomnik ku czci wybitnych muzyków i pedagogów Karola i Antoniego Szafranków, stojący od listopada 2018 r. w Rybniku na skwerze naprzeciwko dworca kolejowego, u zbiegu ulic Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Kościuszki[1].

Lokalizacja pomnika[edytuj | edytuj kod]

W niedalekiej odległości od pomnika, przy ulicy Józefa Piłsudskiego 33 (w miejscu dzisiejszego Sądu Okręgowego), przez wiele lat mieściła się siedziba rybnickiej Szkoły Muzycznej, której założycielami byli bracia Szafrankowie. Powstała ona jako szkoła prywatna w 1933 roku, a w 1952 roku została upaństwowiona. Antoni Szafranek uczył gry na skrzypcach, z kolei Karol Szafranek był nauczycielem gry na fortepianie[2].

Okoliczności powstania pomnika[edytuj | edytuj kod]

Z prośbą do Prezydenta Miasta Rybnika o upamiętnienie w przestrzeni miejskiej Karola i Antoniego Szafranków, wybitnych muzyków i pedagogów, których działalność artystyczna i organizacyjna stoi u źródeł aktywności i sukcesów środowiska muzycznego w Rybniku, zwróciło się Towarzystwo Muzyczne im. Braci Szafranków w Rybniku. Uchwałę w tej sprawie rybniccy radni podjęli na sesji rady miasta w maju 2018 roku[2].

Odsłonięcie pomnika[edytuj | edytuj kod]

Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 23 listopada 2018 roku. W spotkaniu uczestniczyli prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera, Magdalena Arczewska (wnuczka Antoniego Szafranka) oraz wychowankowie braci Szafranków: Lidia Grychtołówna i Piotr Paleczny[1].

Na miejscu pojawili się również przedstawiciele społeczności szkolnej z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Polska, Pomnik braci Szafranków stanął przed dworcem PKP [online], www.rybnik.com.pl [dostęp 2021-10-20] (pol.).
  2. a b Polska, Przed dworcem PKP stanie pomnik braci Szafranków. Zobaczcie, jak będzie wyglądał [online], www.rybnik.com.pl [dostęp 2021-10-20] (pol.).