Lidia Grychtołówna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lidia Grychtołówna
Data i miejsce urodzenia 18 lipca 1928
Rybnik
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka poważna
Zawód pianistka, pedagog
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Lidia Grychtołówna (ur. 18 lipca 1928 w Rybniku) – polska pianistka i pedagog.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Gry fortepianowej zaczęła uczyć się od rodziców w wieku lat 3. Następnie, od 6 roku życia uczyła się u Wandy Chmielowskiej. W latach 1941–1944 uczyła się prywatnie u Karola Szafranka. W latach 1945–1951 studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Wandy Chmielowskiej. Po ukończeniu studiów z najwyższym wyróżnieniem kontynuowała naukę u prof. Zbigniewa Drzewieckiego, a w latach 1957–1959 brała udział w kursach pod kierownictwem Artura Benedettiego Michelangeliego.

Jest laureatką VII miejsca na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1955. W 1956 zdobyła III nagrodę na Międzynarodowym konkursie Pianistycznym im. Roberta Schumanna w Berlinie. W latach 1958 i 1959 otrzymała nagrody pozaregulaminowe na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano i konkursie w Rio de Janeiro.

Koncertowała w całej Europie, Ameryce Południowej, Australii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Japonii, Chinach i Tajlandii. Ma bardzo szeroki repertuar sięgający od Bacha, przez Mozarta, Beethovena, Chopina, Schumanna, aż po klasyków XX wieku. Dokonała wielu nagrań płytowych, telewizyjnych i radiowych. Brała udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych w Bergen, Atenach, Taorminie, Warszawie, Adelajdzie, Perth, Berlinie oraz Dubrowniku.

Prof. Lidia Grychtołówna zasiadała wielokrotnie w jury Konkursów Chopinowskich[1], a także innych międzynarodowych konkursów. Od 1986 do 2007 roku prowadziła działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji.

Była żoną muzykologa Janusza Ekierta.

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Gychtołówna Lidia, W metropoliach świata. Kartki z pamiętnika, Wydawnictwo: Melanż, październik 2013, ​ISBN 978-83-928029-7-6​.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jury XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie – Edycja 1995 na stronie www.ddg.art.pl.
  2. Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. mkidn.gov.pl. [dostęp 2019-02-18].
  3. Nagrody muzyczne Instytut Muzyki i Tańca
  4. Lidia Grychtołówna Honorowym Obywatelem Rybnika. Dziennik Zachodni, 1 czerwca 2017. [dostęp 2018-08-02].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]