Pomnik Deportowanych w Paryżu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Męczenników Deportacji
w Paryżu
ilustracja
Państwo  Francja
Miejscowość Paryż
Projektant Georges Pingusson
Data odsłonięcia 12 kwietnia 1962
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Pomnik Męczenników Deportacji w Paryżu
Pomnik Męczenników Deportacji
w Paryżu
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa lokalizacyjna Île-de-France
Pomnik Męczenników Deportacji w Paryżu
Pomnik Męczenników Deportacji
w Paryżu
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Pomnik Męczenników Deportacji w Paryżu
Pomnik Męczenników Deportacji
w Paryżu
Ziemia48°51′06,23″N 2°21′08,60″E/48,851730 2,352390

Pomnik Deportowanych w Paryżu, pełna nazwa: Pomnik Męczenników Deportacji – pomnik wzniesiony w Paryżu ku czci osób wywiezionych z Francji do obozów zagłady w czasie II wojny światowej. Posiada status zabytku od 2007.

Pomnik znajduje się w IV okręgu paryskim, na wschodnim cyplu Île de la Cité. Został wzniesiony z inicjatywy Sieci Pamięci, organizacji zajmującej się upamiętnianiem wydarzeń II wojny światowej we Francji, i dofinansowany przez władze państwowe.

Autorem projektu monumentu jest Georges Pingusson, zaś odsłonięcie pomnika miało miejsce 12 kwietnia 1962 w obecności prezydenta Charles'a de Gaulle'a.

Pomnik ma formę przypominającą konstrukcję kamiennego bunkra wykonanego z betonu i fragmentów skał z różnych regionów Francji, co ma dawać efekt nieociosanego kamienia. Schody prowadzą na trójkątny dziedziniec, a następnie do systemu wewnętrznych słabo oświetlonych korytarzy. Na terenie pomnika 20 tys. szklanych rzeźb symbolizuje deportowanych obywateli francuskich. Na końcu jednego z korytarzy umieszczono zwłoki nieznanego z nazwiska Francuza wywiezionego do obozu w Neustadt i zmarłego tam. Znajdują się one na terenie pomnika od 10 kwietnia 1962.

Na monumencie wypisane zostały również fragmenty poezji wojennej – wiersze, który autorami są Robert Desnos, Paul Éluard, Louis Aragon, Vercors, Antoine de Saint-Exupéry, Jean-Augustin Maydieu i Jean-Paul Sartre. Obok rozmieszczono urny z ziemią z terenu różnych obozów zagłady.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Opis na stronach Ministerstwa Obrony