Pomnik Partyzanci w Bostonie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Partyzanci w Bostonie
The Boston Sculpture of Partisans
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Massachusetts
Miejscowość Boston, Massachusetts
Miejsce World Trade Center Station
Styl architektoniczny ekspresjonistyczno–symboliczny
Projektant Andrzej Pityński
Całkowita wysokość 7 m
Data budowy 1979
Data odsłonięcia 1983
Położenie na mapie Massachusetts
Mapa lokalizacyjna Massachusetts
Pomnik Partyzanci w Bostonie The Boston Sculpture of Partisans
Pomnik Partyzanci w Bostonie
The Boston Sculpture of Partisans
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Pomnik Partyzanci w Bostonie The Boston Sculpture of Partisans
Pomnik Partyzanci w Bostonie
The Boston Sculpture of Partisans
42°20′53,8800″N 71°02′33,7200″W/42,348300 -71,042700

Pomnik Partyzanci w Bostonie, Bostoński Pomnik Partyzantów, także: Partyzanci – I (ang. The Boston Sculpture of Partisans) – pomnik z 1983 poświęcony polskim partyzantom antykomunistycznym, położony w Bostonie w stanie Massachusetts w Stanach Zjednoczonych. Jego autorem jest amerykański rzeźbiarz polskiego pochodzenia Andrzej Pityński.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Inspiracją twórcy były zapamiętane sceny spotkania z partyzantami antykomunistycznymi z grudnia 1959. Jako 12-letni chłopak wraz z ojcem Aleksandrem odwiedził żołnierzy, wśród nich krewnego Michała Krupę i dostarczył im zaopatrzenie. Widok poruszających się konno partyzantów w klimacie zimy nad rzeką Tanwią stanowił obraz dla rzeźbiarza przedstawiony na pomniku. Monument powstawał od 1979 do 1983. Został odsłonięty w 1983. Ten dzień został nazwany przez władze miasta (burmistrza i senat Bostonu) Dniem Partyzantów. Powstanie rzeźby sfinansowała Sculpture Foundation. Odlania w aluminium dokonano w Johnson Atelier (Techniczny Instytut Rzeźby w Princeton).

Monument był pierwszym na świecie pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych. Został zadedykowany konkretnie jego krewnemu Michałowi Krupie, dowódcom oddziałów Franciszkowi Przysiężniakowi ps. „Ojciec Jan” i Józefowi Zadzierskiemu ps. „Wołyniak”, ich podkomendnym w ramach Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oraz wszystkim innym partyzantom antykomunistycznym. W znaczeniu szerokim autor poświęcił pomnik „wojownikom o wolność na całym świecie”.

Pierwotnie pomnik miał istnieć sześć miesięcy w miejscu odsłonięcia na rogu ulic Beacon i Charles na Boston Common, zaś pozostał tam przez okres 23 lat. 18 stycznia 2006 burmistrz Bostonu Thomas M. Menino postanowił o przeniesieniu monumentu. 6 września 2006 znalazł się w nowej lokalizacji, przy stacji World Trade Center Station na trasie MBTA's Silver-Line[1].

Inny pomnik „Partyzanci” autorstwa Pityńskiego stanął w Hamilton.

Opis pomnika[edytuj | edytuj kod]

Pomnik ma 7 metrów wysokości, 10 metrów długości i 4 metry szerokości. Przedstawia pięciu uzbrojonych jeźdźców na koniach w marszu. Ich pozy przedstawiają zmęczenie i wycieńczenie tułaczką i walkami (uwypuklone w spuszczonych głowach postaci). Odwzorowani zostali kolejno od strony lewej: Aleksander Pityński ps. „Kula” (ojciec autora), Adam Kusz ps. „Garbaty” (drugi dowódca oddziału), Stanisław Pelczar ps. „Majka”, Michał Krupa ps. „Pułkownik” (wuj autora), Józef Zadzierski ps. „Wołyniak” (pierwszy dowódca).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polish Partisans Finds A Home In South Boston (ang.). mbta.com, 1 listopada 2014. [dostęp 5 listopada 2014].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]