Tanew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tanew
Ilustracja
Rezerwat "Nad Tanwią"
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Lokalizacja podkarpackie
Rzeka
Długość 113 km
Powierzchnia zlewni 2 338,14 km²
Średni przepływ 13,1 m³/s u ujścia
Źródło
Miejsce na Roztoczu Wschodnim, koło Lipska
Wysokość 308 m n.p.m.
Współrzędne 50°18′22″N 23°22′34″E/50,306111 23,376111
Ujście
Recypient San
Miejsce poniżej Ulanowa
Wysokość 163 m n.p.m.
Współrzędne 50°29′35,7″N 22°15′23,4″E/50,493250 22,256500
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
źródło
źródło
ujście
ujście
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
źródło
źródło
ujście
ujście

Tanewrzeka w południowo-wschodniej Polsce, w dorzeczu Wisły. Długość – 113 km, powierzchnia zlewni – 2.339 km2.

Tanew wypływa na południowym Roztoczu, z bagien między wsiami Huta Stara i Złomy Ruskie, w okolicy wsi Wola Wielka, a jedno ze źródeł znajduje się we wsi Łukawica w powiecie lubaczowskim województwa podkarpackiego. Dla ochrony obszaru źródliskowego utworzono Rezerwat przyrody Źródła Tanwi.

Tanew płynie na północny wschód i przepływa przez Narol. Następnie opuszcza Roztocze i przecina południową część leśnego kompleksu Puszczy Solskiej. Kilka kilometrów na północ od Tanwi leży letniskowa miejscowość Susiec. Odcinek doliny Tanwi w okolicach Suśca jest objęty rezerwatem "Nad Tanwią", chroniącym unikatowe progi skalne (tzw. szumy albo szypoty) w dnie rzeki. Tam też uchodzi do Tanwi rzeczka Jeleń z najwyższym naturalnym wodospadem na Roztoczu (1,5 m). Dalej Tanew meandruje południowym skrajem Puszczy Solskiej w kierunku zachodnim, przyjmując dopływy: Wirową (od południa), a od północy Sopot i Szum, w okolicy turystycznej wioski Szostaki, znanej ze spływów kajakowych. W okolicy następnej letniskowej wioski Harasiuki, Tanew przyjmuje kolejny duży dopływ – Ładę. Następnie Tanew płynie przez południowy skraj Lasów Janowskich i wpada do Sanu w miasteczku Ulanów. Ujście znajduje się na wysokości 154 m n.p.m. Dolina Tanwi oddziela Równinę Biłgorajską (na północy) od Płaskowyżu Tarnogrodzkiego (na południu).

Nazwa rzeki o nietypowym dla języków słowiańskich rdzeniu tan- prawdopodobnie pochodzi jeszcze z czasów, gdy na tych terenach mieszkali Goci[potrzebny przypis].

Główne dopływy[edytuj]

Miejscowości nad Tanwią[edytuj]Szumy na Tanwi na Roztoczu[edytuj]

Zobacz też[edytuj]