Pomnik Romana Dmowskiego w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomnik Romana Dmowskiego
w Warszawie
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Warszawa
Miejsce skwer u zbiegu al. Szucha i Al. Ujazdowskich
Typ pomnika posąg
Projektant Wojciech Mendzelewski, Maria Marek-Prus i Piotr Prus
Data odsłonięcia 10 listopada 2006
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Pomnik Romana Dmowskiego
Pomnik Romana Dmowskiego
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Pomnik Romana Dmowskiego
Pomnik Romana Dmowskiego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Pomnik Romana Dmowskiego
Pomnik Romana Dmowskiego
Ziemia52°13′06,7″N 21°01′30,1″E/52,218528 21,025028

Pomnik Romana Dmowskiego – pięciometrowy posąg z brązu przedstawiający Romana Dmowskiego, znajdujący się na skwerze u zbiegu alei Szucha i Alei Ujazdowskich, niedaleko od placu Na Rozdrożu w Warszawie.

Autorami rzeźby są dr Wojciech Mendzelewski, Maria Marek-Prus i Piotr Prus. Przedstawia ona polityka trzymającego w lewej ręce akt traktatu wersalskiego, a w prawej kapelusz. Na cokole widnieje fragment cytatu z dzieła Dmowskiego Myśli nowoczesnego Polaka z 1903: Jestem Polakiem więc mam obowiązki polskie... Nieprzypadkowe jest miejsce ustawienia pomnika niedaleko od budynku MSZ, ponieważ Roman Dmowski był ministrem spraw zagranicznych II Rzeczypospolitej w 1923.

Pomnik powstał staraniem członków Stowarzyszenia Ogólnopolskiego Komitetu Budowy Pomnika Romana Dmowskiego. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 10 listopada 2006.

Opinie[edytuj | edytuj kod]

Powstanie pomnika wzbudziło kontrowersje, przeciwko jego odsłonięciu wypowiadali się między innymi Marek Edelman i profesor Maria Janion. Protestujący nie zgadzali się na wprowadzanie do polskiego panteonu człowieka, którego program polityczny opierał się na nienawiści, twierdząc że nazwisko Dmowskiego nierozerwalnie wiąże się z ideologią rasizmu, szowinizmu, „egoizmu narodowego”, a nade wszystko antysemityzmu[1]. Szef Biura Edukacji Publicznej IPN, profesor Jan Żaryn, stwierdził że Dla dzisiejszych przeciwników stawiania pomnika Dmowskiemu jest on jedynie „antysemitą” i „nacjonalistą” – co oczywiście ma brzmieć hańbiąco. Tyle z niego zrozumieli, to ich problem. Tylko dlaczego mają uchodzić za wyrocznię! Mam nadzieję, że będziemy pamiętać o Romanie Dmowskim 11 listopada[2].

Od momentu jego postawienia pod pomnikiem odbyły się protesty, kilkakrotnie dokonywano też jego dewastacji[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]