Pomoc:Jak utworzyć nowy portal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dla ekspertów

Portal jest w pierwszej mierze dla czytelników, ponieważ w użyteczny sposób gromadzi informacje podane w artykułach z danej dziedziny. Dopiero po drugie jest dla wikipedystów, którzy chcą mieć coś, o co będą dbali, czy też coś, co przedstawi ich osiągnięcia w rozwijaniu Wikipedii.

Czym jest (ma być) portal? po pierwsze jest narzędziem do znalezienia informacji. Użytecznym, tzn. odpowiadającym potrzebom czytelników. Jeżeli jest mało artykułów poświęconych danemu tematowi, czytelnicy prędzej znajdą artykuł, niż pomoże im portal. Jeżeli portal nie pomoże czytelnikowi, to ten prędko nie skorzysta ponownie z portalu. Konkurencją portali są wyszukiwarki (Google i Wikipedii) oraz system kategorii. Portale odróżniają się od wyszukiwarek tym, że udzielają odpowiedzi zanim zostanie zadana (mają różne rubryki i każda może być zajmująca), a od kategorii – z góry założonym logicznym (nie alfabetycznym) układem treści oraz tym, że mają szanse być estetyczne.

Przegląd portali[edytuj | edytuj kod]

Skoro portal ma być efektywny, zachęcający, pożyteczny, to nie może tylko istnieć. Musi być atrakcyjny i dobrze linkowany z przestrzeni głównej. Zanim stworzysz nowy, przejrzyj istniejące portale. Skopiuj strukturę jednego z nich do swojego brudnopisu i poeksperymentuj.

Do tej pory utworzyliśmy kilka różnych struktur portali:

 1. Biologia i Śródziemie – na kształt strony głównej,
 2. Chemia – przejrzysty, nieprzeładowany, elegancki,
 3. Łódź – rozbudowany, z dużą ilością podstron dostępnych z usystematyzowanego tematycznie menu (co zapobiega przeciążeniu, jakie miałoby miejsce, gdyby wszystkie informacje zostały umieszczone na jednej wspólnej stronie).

Zapewne kombinacji jest nieograniczona liczba, ale zaglądając w powyższe, możesz mniej więcej wyrobić sobie zdanie, jak powinien wyglądać portal, który chciałbyś przygotować. Lepiej jest skopiować portal napisany za pomocą elementów div, niż tabel. Funkcja portalu jest podobna do funkcji strony głównej, dlatego warto czerpać wzorce z tych, które z niej czerpią wzorce.

Jak utworzyć portal[edytuj | edytuj kod]

Forma[edytuj | edytuj kod]

Nie jest ważniejsza od treści, ale nie możesz gubić się w znacznikach css i wikikodu, jeżeli chcesz zrobić dobry portal. Twoje dzieło nie może być artykułem czy zwykłą metastroną. Konieczne jest umiejętne rozłożenie elementów na stronie, oparte wizualnie (nie technicznie!) na tabeli symulującej układ internetowych portali informacyjnych.

Możesz zmieniać kolory ramek rubryk, jeżeli chcesz trzymać się struktury, z której zrezygnowała czołówka serwisów informacyjnych, zarówno światowych (huffingtonpost.com, cnn.com, nytimes.com, foxnews.com), jak i polskich (onet, gazeta.pl, wp.pl, interia.pl). Tło powinno być jak najjaśniejsze, najlepiej zostawić białe.

Treść[edytuj | edytuj kod]

 1. Przejrzyj portale i skopiuj wybrany na stronę, na której chcesz tworzyć nowy.
 2. Pozmieniaj transkludowane podstrony. W nagłówku nie powinna znajdować się informacja, że portal jest dla wikipedystów – wikipedyści nie są podstawową grupą docelową portali. Nagłówek (element obowiązkowy, zamiast „O nas” spotykanego na innych stronach) ma informować o tym, jakie treści gromadzi portal. Dobrze jest, jeżeli linkuje do głównego artykułu w danej dziedzinie.
 3. Możesz wykorzystać sprawdzone pomysły:
  prezentować fragmenty szczególnie dobrych artykułów z danej dziedziny (rubryka „Artykuł tygodnia” itp.; do ilustrowania artykułów zaleca się pliki o szerokości 100px umieszczone po prawej). Mogą być artykuły i ilustracje wyróżnione (rubryka „Artykuł na medal”, „Dobry artykuł”, „Ilustracja na medal” itp.),
  załączyć sekcję „Czy wiesz”, która gromadziłaby najciekawsze artykuły z danej dziedziny (nie muszą to być tylko te, które wcześniej przeszły przez Wikiprojekt CW, szczególnie jeśli w danej dziedzinie nie ma dużego rozwoju),
  załączyć sekcje „Rocznice”, to szczególnie wdzięczna rubryka do rotowania za pomocą funkcji parsera,
  zachęcić do śmiałego edytowania i poinformować o współpracy w ramach wikiprojektu – jeżeli te informacje będą nisko na stronie, większość użytkowników do nich nie dotrze.

Niektóre portale zawierają podstrony wymieniające czerwone linki z zachętą do pisania artykułów. Trzeba się zastanowić, czy nie-wikipedyści od razu zechcą pisać całe artykuły, czy może wolą poprawić drobny błąd. Jeżeli chcemy zamieścić podstronę z czerwonymi linkami, powinna to być transkluzja WP:PT, a nie zdublowanie jej treści.

Czasem podawane są główne kategorie z danej dziedziny. Czasem siostrzane projekty (Wikiźródła, Wikipodróże?) zawierają zasoby powiązane z daną dziedziną i artykułami. Można do nich podlinkować.

Ważne, by portal nie był przeładowany.

Pamiętaj, by przed zapisaniem używać podglądu.