Portal:Śródziemie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomóż w prowadzeniu Portalu Śródziemie. Redagowanie jest proste. Robią to zwykli wolontariusze. Napisz do nas.
Unico Anello mon2.png

Czy wiesz…

Tolkien 1916.jpg

... gdzie w 1916 roku walczył J.R.R. Tolkien?

... jakim językiem zafascynował się Tolkien przyglądając się napisom na wagonach kolejowych?

... co to było T.C.B.S.?

... gdzie Tolkien rozpoczął studia na filologii klasycznej?

... która z głównym postaci Silmarillionu powstała za sprawą inspiracji fragmentem poematu Crist Cynewulfa?

Wydarzenia Śródziemia

Wydarzenia objęte fabułą Władcy Pierścieni (3001–3021 TE)


Wydarzenia objęte fabułą Hobbita i Wyprawy do Ereboru (2941–2942 TE)

  • Oddziały elfów z Mrocznej Puszczy pod wodzą króla Thranduila docierają do ruin Esgaroth. Po sześciu dniach razem z ludźmi idą na Erebor. (6–12 listopada 2941)
  • Negocjacje elfów i ludzi z Thorinem i zawarcie porozumienia. Niespodziewany atak goblinów. Bitwa Pięciu Armii. Dáin zostaje królem po zgonie Thorina. (23 listopada 2941)

Wydarzenia na świecie

Wydarzenia z życia Tolkiena i jego twórczości (AD, daty według kalendarza gregoriańskiego)

  • W wieku trzydziestu czterech lat umiera Mabel Tolkien. Zgodnie z jej testamentem opiekę nad Johnem i Hilarym przejmuje o. Francis Morgan, przyjaciel rodziny. (14 listopada 1904)
  • Tolkien rozpoczyna pracę jako młodszy leksykograf w zespole New English Dictionary, a następnie ucząc na uniwersytecie. Mieszka w Oksfordzie do 1920, kiedy to przenosi się do Leeds, po otrzymaniu posady wykładowcy języka angielskiego na tamtejszej uczelni. (Koniec listopada 1918)
  • W Leeds mają miejsce urodziny Christophera Johna Reuela, trzeciego syna J.R.R. i Edith Tolkienów. (21 listopada 1924)
  • Zostają wydane po raz pierwszy Dwie wieże, drugi tom Władcy Pierścieni, nakładem wydawnictwa George Allen & Unwin. (11 listopada 1954)
  • W Oksfordzie, w wieku sześćdziesięciu czterech lat, umiera Clive Staples Lewis, pisarz i filozof, profesor uniwersytetów w Oksfordzie i Cambridge, bliski przyjaciel Tolkiena, członek grupy Inklingów. (22 listopada 1963)
  • W wieku osiemdziesięciu dwóch umiera Edith Tolkien. (29 listopada 1971)

Artykuł miesiąca

Bitwa Pięciu Armii
faza I
faza II
faza III
faza IV

Bitwa Pięciu Armii – batalia stoczona 23 listopada 2941 roku Trzeciej Ery pomiędzy armią goblinów i wargów a połączonymi siłami ludzi, elfów, krasnoludów i orłów.

Doszło do niej kilkanaście dni już po śmierci smoka Smauga. Podczas gdy ludzie z Esgaroth i elfowie z Mrocznej Puszczy toczyli spór z krasnoludami Thorina Dębowej Tarczy o bogactwa Samotnej Góry, nadciągnęła wielka armia goblinów, których zamysłem było wykorzystanie zamieszania i podbicie całości okolicznych ziem. W obliczu tego ataku zwaśnione strony stanęły do wspólnej walki z najeźdźcami.

Bitwa, w której brał też udział Bilbo Baggins, była niezwykle dramatyczna w przebiegu. Zwycięstwo raz było bliżej sojuszników, a raz szala przechylała się na stronę goblinów. O jej wyniku ostatecznie przesądziło przybycie Beorna.

Cytat tygodnia

Quote-alpha.png
Co się właściwie stało? (...) W każdym razie nie należę jeszcze do grona poległych bohaterów, jakkolwiek niewykluczone, że zdążę się do niego wkrótce dostać.

Bilbo, odzyskawszy przytomność, po Bitwie Pięciu Armii.

Cytat za: Hobbit, rozdział 18 Droga powrotna, przekład Marii Skibniewskiej.

Jak piszemy artykuły tolkienowskie

Silmarrillion, Just under the Cover.jpg

Możesz zmienić zawartość Wikipedii. Kliknij u góry strony w zakładkę Edytuj. Każdy z nas był kiedyś czytelnikiem, jak Ty.

Osoby zainteresowane rozwijaniem lub poprawianiem artykułów związanych z Tolkienem i Śródziemiem mogą współpracować w ramach Wikiprojektu Śródziemie. Uwagi, propozycje i zapytania można wpisywać na jego stronie dyskusji. Możesz też znaleźć pomoc u przewodników.