Portal:Śródziemie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomóż w prowadzeniu Portalu Śródziemie. Redagowanie jest proste. Robią to zwykli wolontariusze. Napisz do nas.
Unico Anello mon2.png

Czy wiesz…

Varda Elentári.jpg

... którą Valierę otaczali elfowie najwyższą czcią?

... na czyim koniu Frodo Baggins przebył bród Bruinen?

... kogo określano mianem peredhil?

... który z Noldorów stworzył Silmarile?

... gdzie w Drugiej i Trzeciej Erze żył Círdan, Budowniczy Okrętów?

Wydarzenia Śródziemia

Wydarzenia objęte fabułą Władcy Pierścieni (3001–3021 TE)

  • Hobbici docierają do Morannonu. Nie mogąc tędy wejść do Mordoru, Frodo decyduje się zaufać Gollumowi i pójść inną, tajemną drogą, którą stwór zna. W Isengardzie Gandalf wyklucza Sarumana z Białej Rady. (5 marca 3019)
  • Bitwa pod Czarną Bramą – ostatnie starcie sił Gondoru i Rohanu z armią Władcy Ciemności. Frodo i Sam, a w ślad za nimi Gollum, docierają do Komór Ognia we wnętrzu Góry Przeznaczenia. Zniszczenie Jedynego Pierścienia i upadek Saurona. (25 marca 3019)

Wydarzenia objęte fabułą Hobbita i Wyprawy do Ereboru (2941–2942 TE)

Wydarzenia na świecie

Wydarzenia z życia Tolkiena i jego twórczości (AD, daty według kalendarza gregoriańskiego)

Karen Wynn Fonstad.jpg

Artykuł miesiąca

The Battle of the Hornburg.png

Jedną z najważniejszych batalii Wojny o Pierścień była bitwa o Rogaty Gród stoczona 3–4 marca 3019 roku Trzeciej Ery pomiędzy wojskami Rohanu a armią Sarumana.

Oddziały zdradzieckiego Czarodzieja z Isengardu rozpoczęły atak na Riddermarchię w końcu lutego tego roku. W jego trakcie doszło do dwóch bitew u brodów na Isenie. Siły broniące zachodnich granic królestwa były osłabione, więc Théoden, po uzdrowieniu przez Gandalfa Białego, wyruszył ku brodom, by wesprzeć walczących tam wojowników pod wodzą Erkenbranda. Władca Rohanu i jego następca, Éomer, prowadzili ze sobą około 1000 jeźdźców, wśród których znaleźli się także członkowie Drużyny Pierścienia – Gandalf, Aragorn, Legolas i Gimli.

Gdy jednak późnym popołudniem 3 marca dotarły do monarchy wieści o sforsowaniu obrony Rohirrimów u brodów, postanowił skierować się do Helmowego Jaru i stawić czoła najeźdźcom w Rogatym Grodzie, twierdzy zamykającej dostęp tego górskiego wąwozu. Po drodze dołączyło do niego kilka grup żołnierzy wycofujących się z okolic brodów, natomiast Gandalf Biały udał się w sobie wiadomym celu gdzieś na północ. W samym jarze, pod osłoną fortecy schroniło się wielu okolicznych mieszkańców, uciekających przed żołdakami Sarumana.

Przed północą nadeszła armia Isengardu, złożona z około 10 000 orków, Uruków i Dunlendingów. Mając przewagę liczebną nad obrońcami (w sile około 3000 ludzi), najeźdźcy rozpoczęli zaciekłe szturmy na twierdzę, które trwały przez całą noc. Mimo sforsowania części umocnień, nie pokonali całkowicie Rohirrimów, a ostateczne rozstrzygnięcie bitwy nastąpiło dopiero o świcie, 4 marca.

Cytat tygodnia

My jesteśmy waleczni Uruk-hai, nie przerywamy walki w nocy ani we dnie, w pogodę ani podczas burzy. Przyszliśmy zabijać w świetle słońca tak samo jak przy księżycu. Cóż wam pomoże świt?

Urukowie do Aragorna podczas bitwy o Rogaty Gród.

Cytat za: Władca Pierścieni, tom drugi Dwie wieże, księga trzecia, rozdział 7 Helmowy Jar, przekład Marii Skibniewskiej, wiersz w tłumaczeniu Włodzimierza Lewika.

Jak piszemy artykuły tolkienowskie

Silmarillion, Just under the Cover.jpg

Możesz zmienić zawartość Wikipedii. Kliknij u góry strony w zakładkę Edytuj. Każdy z nas był kiedyś czytelnikiem, jak Ty.

Osoby zainteresowane rozwijaniem lub poprawianiem artykułów związanych z Tolkienem i Śródziemiem mogą współpracować w ramach Wikiprojektu Śródziemie. Uwagi, propozycje i zapytania można wpisywać na jego stronie dyskusji. Możesz też znaleźć pomoc u przewodników.