Portal:Śródziemie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomóż w prowadzeniu Portalu Śródziemie. Redagowanie jest proste. Robią to zwykli wolontariusze. Napisz do nas.
Unico Anello mon2.png

Czy wiesz…

Vacation in Mordor.jpg

... w jakiej krainie znajdowała się Czarna Wieża?

... kto był wodzem orków w bitwie o Azanulbizar?

... czyim giermkiem został Merry Brandybuck?

... jakie było imię władcy elfów z Mrocznej Puszczy?

... kto na dworze króla Rohanu służył potajemnie Sarumanowi?

Wydarzenia Śródziemia

Wydarzenia objęte fabułą Władcy Pierścieni (3001–3021 TE)


Wydarzenia objęte fabułą Hobbita i Wyprawy do Ereboru (2941–2942 TE)

  • Oddziały elfów z Mrocznej Puszczy pod wodzą króla Thranduila docierają do ruin Esgaroth. Po sześciu dniach razem z ludźmi idą na Erebor. (6–12 listopada 2941)
  • Negocjacje elfów i ludzi z Thorinem i zawarcie porozumienia. Niespodziewany atak goblinów. Bitwa Pięciu Armii. Dáin zostaje królem po zgonie Thorina. (23 listopada 2941)

Wydarzenia na świecie

Wydarzenia z życia Tolkiena i jego twórczości (AD, daty według kalendarza gregoriańskiego)

  • W wieku trzydziestu czterech lat umiera Mabel Tolkien. Zgodnie z jej testamentem opiekę nad Johnem i Hilarym przejmuje o. Francis Morgan, przyjaciel rodziny. (14 listopada 1904)
  • Tolkien rozpoczyna pracę jako młodszy leksykograf w zespole New English Dictionary, a następnie ucząc na uniwersytecie. Mieszka w Oksfordzie do 1920, kiedy to przenosi się do Leeds, po otrzymaniu posady wykładowcy języka angielskiego na tamtejszej uczelni. (Koniec listopada 1918)
  • W Leeds mają miejsce urodziny Christophera Johna Reuela, trzeciego syna J.R.R. i Edith Tolkienów. (21 listopada 1924)
  • Zostają wydane po raz pierwszy Dwie wieże, drugi tom Władcy Pierścieni, nakładem wydawnictwa George Allen & Unwin. (11 listopada 1954)
  • W Oksfordzie, w wieku sześćdziesięciu czterech lat, umiera Clive Staples Lewis, pisarz i filozof, profesor uniwersytetów w Oksfordzie i Cambridge, bliski przyjaciel Tolkiena, członek grupy Inklingów. (22 listopada 1963)
  • W wieku osiemdziesięciu dwóch umiera Edith Tolkien. (29 listopada 1971)

Artykuł miesiąca

Bitwa Pięciu Armii
faza I
faza II
faza III
faza IV

Bitwa Pięciu Armii – batalia stoczona 23 listopada 2941 roku Trzeciej Ery pomiędzy armią goblinów i wargów a połączonymi siłami ludzi, elfów, krasnoludów i orłów.

Doszło do niej kilkanaście dni już po śmierci smoka Smauga. Podczas gdy ludzie z Esgaroth i elfowie z Mrocznej Puszczy toczyli spór z krasnoludami Thorina Dębowej Tarczy o bogactwa Samotnej Góry, nadciągnęła wielka armia goblinów, których zamysłem było wykorzystanie zamieszania i podbicie całości okolicznych ziem. W obliczu tego ataku zwaśnione strony stanęły do wspólnej walki z najeźdźcami.

Bitwa, w której brał też udział Bilbo Baggins, była niezwykle dramatyczna w przebiegu. Zwycięstwo raz było bliżej sojuszników, a raz szala przechylała się na stronę goblinów. O jej wyniku ostatecznie przesądziło przybycie Beorna.

Cytat tygodnia

Quote-alpha.png
Umarł nie od rany i nie od smutku, lecz po prostu ze starości, a Eldarowie po raz pierwszy przekonali się, jak szybko przemija życie człowieka, i zobaczyli śmierć ze znużenia życiem, której pierworodnie nie znali. Opłakiwali gorzko stratę przyjaciół. Bëor wszakże rozstał się z życiem bez protestu i odszedł spokojnie. Eldarowie zdumiewali się dziwnym losem człowieczym, gdyż nie znajdowali w swej wiedzy jego wyjaśnienia i był on dla nich tajemnicą.

Fragment Quenta Silmarillion poświęcony śmierci Bëora w Beleriandzie.

Cytat za: tekst Quenta Silmarillion (rozdział 17 Ludzie przybywają na Zachód), zawarty w Silmarillionie, przekład Marii Skibniewskiej.

Jak piszemy artykuły tolkienowskie

Silmarrillion, Just under the Cover.jpg

Możesz zmienić zawartość Wikipedii. Kliknij u góry strony w zakładkę Edytuj. Każdy z nas był kiedyś czytelnikiem, jak Ty.

Osoby zainteresowane rozwijaniem lub poprawianiem artykułów związanych z Tolkienem i Śródziemiem mogą współpracować w ramach Wikiprojektu Śródziemie. Uwagi, propozycje i zapytania można wpisywać na jego stronie dyskusji. Możesz też znaleźć pomoc u przewodników.