Portal:Śródziemie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pomóż w prowadzeniu Portalu Śródziemie. Redagowanie jest proste. Robią to zwykli wolontariusze. Napisz do nas.
Unico Anello mon2.png

Czy wiesz…

Pelennorbattlemap.svg

... co wydarzyło się w Gondorze 15 marca 3019 roku Trzeciej Ery?

... kto zabił Wodza Nazgûli?

... dokąd Frodo musiał zanieść Jedyny Pierścień?

... kto był dowódcą Wieży Cirith Ungol, gdy Frodo był w niej uwięziony?

... komu Elessar oddał w wieczyste władanie Las Drúadan?

Wydarzenia Śródziemia

Wydarzenia objęte fabułą Władcy Pierścieni (3001–3021 TE)

  • Hobbici docierają do Morannonu. Nie mogąc tędy wejść do Mordoru, Frodo decyduje się zaufać Gollumowi i pójść inną, tajemną drogą, którą stwór zna. W Isengardzie Gandalf wyklucza Sarumana z Białej Rady. (5 marca 3019)
  • Bitwa pod Czarną Bramą – ostatnie starcie sił Gondoru i Rohanu z armią Władcy Ciemności. Frodo i Sam, a w ślad za nimi Gollum, docierają do Komór Ognia we wnętrzu Góry Przeznaczenia. Zniszczenie Jedynego Pierścienia i upadek Saurona. (25 marca 3019)

Wydarzenia objęte fabułą Hobbita i Wyprawy do Ereboru (2941–2942 TE)

Wydarzenia na świecie

Wydarzenia z życia Tolkiena i jego twórczości (AD, daty według kalendarza gregoriańskiego)

Karen Wynn Fonstad.jpg

Artykuł miesiąca

HMCoFirstEdSecondPrintTitle.jpg

Hobbit, czyli tam i z powrotem (ang. The Hobbit or There and Back Again) − powieść fantasy dla dzieci autorstwa J.R.R. Tolkiena, wydana 21 września 1937 roku.

Opowiada o wyprawie podjętej przez krasnoludów tworzących kompanię Thorina i towarzyszącego im hobbita nazwiskiem Bilbo Baggins do zajmowanej przez smoka Smauga Samotnej Góry, w celu odzyskania zagarniętych skarbów i dawnej siedziby krasnoludów. Po drodze, w jaskini Golluma, Bilbo Baggins znajduje pierścień, który daje mu moc bycia niewidzialnym.

Po wydaniu powieść szybko zyskała uznanie czytelników. Wydawca poprosił autora o kontynuację zdarzeń, która ostatecznie została opublikowana jako Władca Pierścieni.

Obie powieści powstały pod wpływem staroskandynawskich legend, którymi zajmował się Tolkien. Inspiracją podczas prac nad książką były między innymi islandzka Edda starsza, postać boga Radogosta, baśń o Królewnie Śnieżce czy historia narodu żydowskiego.

Cytat tygodnia

Quote-alpha.png
My jesteśmy waleczni Uruk-hai, nie przerywamy walki w nocy ani we dnie, w pogodę ani podczas burzy. Przyszliśmy zabijać w świetle słońca tak samo jak przy księżycu. Cóż wam pomoże świt?

Urukowie do Aragorna podczas bitwy o Rogaty Gród.

Cytat za: Władca Pierścieni, tom drugi Dwie wieże, księga trzecia, rozdział 7 Helmowy Jar, przekład Marii Skibniewskiej, wiersz w tłumaczeniu Włodzimierza Lewika.

Jak piszemy artykuły tolkienowskie

Silmarrillion, Just under the Cover.jpg

Możesz zmienić zawartość Wikipedii. Kliknij u góry strony w zakładkę Edytuj. Każdy z nas był kiedyś czytelnikiem, jak Ty.

Osoby zainteresowane rozwijaniem lub poprawianiem artykułów związanych z Tolkienem i Śródziemiem mogą współpracować w ramach Wikiprojektu Śródziemie. Uwagi, propozycje i zapytania można wpisywać na jego stronie dyskusji. Możesz też znaleźć pomoc u przewodników.