Portal:Śródziemie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomóż w prowadzeniu Portalu Śródziemie. Redagowanie jest proste. Robią to zwykli wolontariusze. Napisz do nas.
Unico Anello mon2.png

Czy wiesz…

Brethil.jpg

... kto zgładził Glaurunga?

... między czyimi nogami zdołałby przejść Bilbo ze względu na swój niewielki wzrost?

... kto był bratem Melkora, poczętym z myśli Ilúvatara?

... który z członków Drużyny Pierścienia był z zawodu ogrodnikiem?

... kto zabił Sarumana?

Wydarzenia Śródziemia

Wydarzenia objęte fabułą Władcy Pierścieni (3001–3021 TE)


Wydarzenia objęte fabułą Hobbita i Wyprawy do Ereboru (2941–2942 TE)

  • Bilbo, zagubiony w podziemnych korytarzach, samotnie szuka wyjścia. Przypadkowo znajduje Jedyny Pierścień, a dzięki jego magicznym właściwościom, ucieka zarówno Gollumowi, jak i orkom. (19 lipca 2941)

Wydarzenia na świecie

Wydarzenia z życia Tolkiena i jego twórczości (AD, daty według kalendarza gregoriańskiego)

Tyneside Irish Brigade advancing 1 July 1916.jpg

Artykuł miesiąca

Taur-en-faroth.jpg

Miano Beleriandu, czyli Krainy Balaru (sin. Balar-kraj), początkowo odnosiło się jedynie do ujścia Sirionu, naprzeciw wyspy Balar, później jednak objęło rozległą krainę na północnym-zachodzie Śródziemia.

Obejmowała ziemie na zachód od Eriadoru; granicą pomiędzy tymi krainami były Góry Błękitne (Ered Luin). Na zachodzie znajdowało się morze Belegaer, a na północy pasmo górskie Ered Wethrin (Góry Cienia) oddzielało tę krainę od Hithlumu.

Beleriand zamieszkiwali elfowie: Falathrimowie pod wodzą Círdana na wybrzeżu, Elfowie Zieloni w Ossiriandzie oraz Sindarowie pod wodzą Thingola w Królestwie Doriath, zaś na początku Pierwszej Ery przybyli tam Ñoldorowie, zakładając swoje królestwa i podejmując walkę z Morgothem, zaś później dotarli tam i ludzie.

Beleriand stał się miejscem wyniszczających wojen między Władcą Ciemności a siłami elfów i ludzi, zaś ostatnia z nich – Wojna Gniewu – doprowadziła da zatopienia całej krainy.

Cytat tygodnia

Quote-alpha.png
Nie oddycha, a żyje,
Nie pragnie, a wciąż pije.

Czwarta zagadka Golluma dla Bilba.

Cytat za: Hobbit, rozdział 5 Zagadki w ciemnościach, przekład Marii Skibniewskiej, wiersz w tłumaczeniu Włodzimierza Lewika.

Jak piszemy artykuły tolkienowskie

Silmarrillion, Just under the Cover.jpg

Możesz zmienić zawartość Wikipedii. Kliknij u góry strony w zakładkę Edytuj. Każdy z nas był kiedyś czytelnikiem, jak Ty.

Osoby zainteresowane rozwijaniem lub poprawianiem artykułów związanych z Tolkienem i Śródziemiem mogą współpracować w ramach Wikiprojektu Śródziemie. Uwagi, propozycje i zapytania można wpisywać na jego stronie dyskusji. Możesz też znaleźć pomoc u przewodników.