Przejdź do zawartości

Popiszki (sielsowiet Gierwiaty)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Popiszki
Попішкі
Попишки
Państwo

 Białoruś

Obwód

 grodzieński

Rejon

ostrowiecki

Sielsowiet

Gierwiaty

Populacja (2019)
• liczba ludności


3[1]

Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Popiszki”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Popiszki”
Położenie na mapie Polski w 1939
Mapa konturowa Polski w 1939, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Popiszki”
Ziemia54°42′59″N 26°06′54″E/54,716389 26,115000

Popiszki (biał. Попішкі, Popiszki; ros. Попишки, Popiszki) – wieś na Białorusi, w obwodzie grodzieńskim, w rejonie ostrowieckim, w sielsowiecie Gierwiaty, w pobliżu Białoruskiej Elektrowni Jądrowej.

Współcześnie w skład wsi wchodzi także dawna miejscowość Korejwiszki.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pod zaborami Popiszki były zaściankiem włościańskim i folwarkiem. W II Rzeczypospolitej była to wieś i zaścianek. Korejwiszki natomiast pod zaborami i początkowo w II Rzeczypospolitej były zaściankiem szlacheckim, a później kolonią[a].

W XIX i w początkach XX w. położone były w Rosji, w guberni wileńskiej, w powiecie wileńskim, w gminie Worniany. Po I wojnie światowej pod administracją polską, w Zarządzie Cywilnym Ziem Wschodnich. W latach 1920-1922 w składzie Litwy Środkowej.

Od 11 kwietnia 1922[2] leżały w Polsce, w województwie wileńskim, w powiecie wileńsko-trockim[b], do 1 kwietnia 1927 w gminie Worniany, następnie w gminie Michaliszki/Gierwiaty[3][4].

Po II wojnie światowej w granicach Związku Sowieckiego. Od 1991 w niepodległej Białorusi. W latach 10. XXI w. w pobliżu wsi zbudowano Białoruską Elektrownię Jądrową.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W rozporządzeniu MSW z 1927 Korejwiszki wymienione są jako zaścianek, w Wykazie miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej z 1938 jako kolonia
  2. Przynależność wojewódzka i powiatowa zmieniała się. W Zarządzie Cywilnym Ziem Wschodnich miejscowość leżała w okręgu wileńskim; w Polsce do 20 stycznia 1926 w Ziemi Wileńskiej, następnie w województwie wileńskim. W ZCZW, na Litwie Środkowej i w początkach przynależności do Polski miejscowość należała do powiatu wileńskiego, następnie do powiatu wileńsko-trockiego

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]