Przejdź do zawartości

Portlaoise

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Portlaoise
Ilustracja
Stacja kolejowa w Portlaoise
Herb
Herb
Państwo

 Irlandia

Prowincja

Leinster

Hrabstwo

Laois

Wysokość

139 m n.p.m.

Populacja (2011)
• liczba ludności


18 270

Kod pocztowy

R32

Położenie na mapie Irlandii
Mapa konturowa Irlandii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Portlaoise”
Ziemia53°01′N 7°18′W/53,016667 -7,300000

Portlaoise (inaczej: Port Laoighise; dawna nazwa: Maryborough) – miasto w hrabstwie Laois w środkowej Irlandii. Liczba ludności wynosiła 18 270 (stan na 2011 rok)[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miasto swój początek wzięło od osady wokół starej twierdzy "Fort z Leix", lub "Fort Protector", którego pozostałości znajdują się w centrum obecnego miasta. Budowa rozpoczęła się w 1548 za panowania Edwarda Bellinghama w celu angielskiej kontroli po wygnaniu rok wcześniej Celtów z hrabstwa. Fort wznosił się ponad ziemię otoczony od południa i wschodu przez naturalne bariery ochronne rzeki Trigue i wzgórza o lokalnej nazwie Ridge.

Status miasta została nadany na mocy aktu Parlamentu podczas panowania królowej Marii w 1557 r. Nazwa została wówczas zmieniona z Maryborough, także nazwa hrabstwa została zmieniona z Queen's Country na Country of Laois. W 1570 roku królowa Elżbieta I podniosła miasto do rangi dzielnicy co pozwoliło na utworzenie rady dzielnicy, składającej się z burmistrza, 2 komorników, sekretarza miasta, sierżanta i wielu innych oficerów i osób wolnych.

Samorząd[edytuj | edytuj kod]

Wybierany jest samorząd terytorialny zgodnie z ustaleniem Local Government Act z 2001 r. zapewniającemu demokratyczne wybory do reprezentowania wspólnoty. Obowiązkiem rady jest dbanie o rozwój turystyki, sztuki, transportu, promowania miasto poza jego granicami, organizowanie miejskich imprez. Rada miejska składa się z dziewięciu radnych wybieranych w wyborach, kierowanych przez burmistrza.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Portlaoise leży na skrzyżowaniu głównych szlaków (Dublin-Limerick-Cork). W 1990 roku została oddana do użytku autostrada M7 biegnąca obok miasta, co pozwoliło na rozładowanie zagęszczenia ruchu w jego centrum. Miasto ma stację kolejową obsługująca pociągi InterCity kursujące pomiędzy Dublinem i Cork. Stacja ta została otwarta w 1847 r.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

W pobliżu miasta znajdują się ruiny zamku Dunmase liczące sobie ponad 800 lat oraz Emo Court, XVIII-wieczna rezydencja wiejska z pięknymi ogrodami.

Sport[edytuj | edytuj kod]

Portlaoise ma swoje drużyny w kategoriach:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Census 2011 Preliminary Report. 2012-04-30. [dostęp 2012-12-01]. (ang.).