Przejdź do zawartości

Portobello Road

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Portobello Road
Royal Borough of Kensington and Chelsea
Ilustracja
Targ na Portobello Road
Państwo

 Wielka Brytania

Miejscowość

Londyn

Położenie na mapie gminy Kensington and Chelsea
Mapa konturowa gminy Kensington and Chelsea, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Portobello Road”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Portobello Road”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Portobello Road”
Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Portobello Road”
Ziemia51°30′56,0″N 0°12′17,0″W/51,515556 -0,204722

Portobello Road – ulica w zachodnim Londynie, w dzielnicy Notting Hill, na terenie gminy Kensington and Chelsea. Regularnie odbywa się na niej targ staroci oraz innych towarów, stanowiący znaczącą atrakcję turystyczną[1].

Ulica biegnie w kierunku północno-zachodnim i północnym od skrzyżowania z Pembridge Road, niedaleko stacji metra Notting Hill Gate, a kończy jako zaułek na osiedlu mieszkaniowym w Kensal Town[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Ulica swoją nazwę wzięła od położonego przy niej gospodarstwa Portobello Farm, które z kolei nazwane zostało na pamiątkę zwycięstwa brytyjskiej floty w Portobello w 1739 roku. Obszar ten pozostawał niezabudowany do połowy XIX wieku[2], kiedy to na obszarze na zachód od Portobello Road, wzdłuż ulicy Ladbroke Grove rozwinęła się zamożna dzielnica mieszkaniowa. Portobello Road wkrótce zaczęła pełnić funkcję handlową – powstały wzdłuż niej sklepy i obiekty usługowe, a także domy dla klasy robotniczej[1]. Targ na Portobello Road zaczął działać na przełomie lat 60. i 70. XIX wieku. Początkowo otwarty był wyłącznie w soboty, a sprzedawano na nim głównie żywność[2]. W drugiej połowie XX wieku targ przeobraził się w miejsce sprzedaży antyków[1]. W latach 80., po długim okresie zaniedbania ulicy, zapoczątkowany został proces jej gentryfikacji[3].

W 1910 roku przy ulicy otwarte zostało kino Electric Cinema, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego i jest jednym z najstarszych w Londynie[1].

Według organizatorów targ przy Portobello Road jest największym targiem staroci na świecie[3]. Głównym dniem targowym jest sobota, choć na mniejszą skalę targ otwarty jest także od poniedziałku do piątku. Poza antykami sprzedawane są tu m.in. świeża żywność, street food, odzież, dzieła sztuki i różnego rodzaju przedmioty z drugiej ręki[3][4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e Portobello Road, Kensington & Chelsea. Hidden London. [dostęp 2020-12-15]. (ang.).
  2. a b The Portobello and St. Quintin estates. [w:] Survey of London: Volume 37, Northern Kensington [on-line]. British History Online, 1973. [dostęp 2020-12-15]. (ang.).
  3. a b c The History of Portobello Road. Portobello Road. [dostęp 2020-12-15]. (ang.).
  4. Portobello Road Market. Visit London. [dostęp 2020-12-15]. (ang.).