Belgravia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Belgravia
Dzielnica Londynu
Ilustracja
Belgrave Square
Państwo

 Wielka Brytania

Kraj

 Anglia

Region

Wielki Londyn

Miasto

Londyn

Gmina

Kensington and Chelsea
Westminster

Położenie na mapie Wielkiego Londynu
Mapa konturowa Wielkiego Londynu, w centrum znajduje się punkt z opisem „Belgravia”
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa konturowa Wielkiej Brytanii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Belgravia”
Położenie na mapie Anglii
Mapa konturowa Anglii, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Belgravia”
51°29′53″N 0°09′16″W/51,497950 -0,154531
Belgravia
Chester Square
Eaton Square
Ambasada francuska przy ulicy Knightsbridge
Upper Belgrave Street

Belgravia – ekskluzywna dzielnica mieszkaniowa położona w środkowej części Londynu, na terenie gminy City of Westminster, a częściowo także na obszarze Royal Borough of Kensington and Chelsea. Dzielnica rozciąga się pomiędzy ulicami Sloane Street na zachodzie, Knightsbridge na północy, Grosvenor Place na wschodzie oraz Ebury Street[1] bądź Pimlico Street na południu[2].

Od 1677 roku obszar ten, wówczas niezabudowany, był własnością baronetów Grosvenor (późniejszych książąt Westminster). Obecna zabudowa powstała w pierwszej połowie XIX wieku. Do dnia dzisiejszego część budynków pozostaje własnością Grosvenor Group, spółki należącej do rodziny Grosvenor. Belgravia jest jedną z najdroższych dzielnic mieszkaniowych w Wielkiej Brytanii[3]. Swoje siedziby na terenie dzielnicy mają liczne ambasady, a do jej mieszkańców należeli m.in. Margaret Thatcher i Roman Abramowicz[3].

Na zachód od Belgravii leżą dzielnice Knightsbridge i Chelsea, na północ Hyde Park, na wschód Green Park i Victoria a na południowy wschód Pimlico. Opodal ku wschodowi znajduje się Buckingham Palace.

Na terenie dzielnicy oraz w jej sąsiedztwie rozlokowane są cztery stacje metra – Hyde Park Corner, Knightsbridge, Sloane Square oraz Victoria. W pobliżu znajduje się także dworzec kolejowy Victoria Station (na południowym wschodzie) oraz autobusowy Victoria Coach Station (na południu).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Belgravia. A vision of Britain through time. [dostęp 2012-05-26]. (ang.).
  2. Belgravia. CityWest Homes Residential. [dostęp 2012-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-30)]. (ang.).
  3. a b London's 'Chester Square' tops list of Britain's priciest addresses. The Telegraph, 2010-03-08. [dostęp 2012-05-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-03-11)]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]