Powa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Powa
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 44,2 km
Powierzchnia zlewni 369,5 km²
Średni przepływ 1,6 m³/s
Źródło
Miejsce Wysoczyzna Kaliska, Smaszew
Wysokość 120,0 m n.p.m.
Współrzędne 51°53′37″N 18°14′58″E/51,893611 18,249444
Ujście
Recypient Warta
Miejsce Rumin
Wysokość 80 m n.p.m.
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
źródło
źródło

Powa – lewobrzeżny dopływ Warty, rzeka mająca swoje źródło na Wysoczyźnie Kaliskiej, w okolicach wsi Smaszew, płynąca prawie południkowo w kierunku północnym przez powiat turecki i koniński. Długość rzeki wynosi 44,2 km, a powierzchnia zlewni 369,5 km². W języku mieszkańców funkcjonują także inne określenia cieku: Struga, Pokrzywka.

Dolina Powy posiada dno o szerokości 200-600 m; jej zbocza są asymetryczne. Jest to rzeka meandrująca z licznymi zakolami i starorzeczami. Cechą charakterystyczną tarasu zalewowego rzeki są płaskie, dość rozległe powierzchnie dna doliny, określone jako równiny torfowe[1].

Pierwotne ujście rzeki do Warty znajdowało się w Koninie. Po wybudowaniu oczyszczalni ścieków dla lewobrzeżnej części miasta przyujściowy odcinek Powy służy do odprowadzania oczyszczonych ścieków z oczyszczalni do Warty. Bieg samej Powy został skierowany na zachód, równolegle do Warty, stąd obecne ujście rzeki znajduje się koło miejscowości Rumin, gdzie uchodzi do Warty sztucznym korytem w 396,1 km jej długości. Sztuczne koryto Powy na przyujściowym odcinku jest obwałowane z obu stron, bezpośrednio przy cieku[2].

W okolicach autostrady A2 na Powie znajduje się zbiornik retencyjny i zapora wodna.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]