Powierzchnia ostatniego rozproszenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozkład fluktuacji temperatur promieniowanie tła na powierzchni ostatniego rozproszenia

Powierzchnia ostatniego rozproszenia – obszar czasoprzestrzeni, gdzie nastąpiło ostatnie rozproszenie fotonów mikrofalowego promieniowania tła przed dotarciem do ziemskich detektorów[1], rozpoczynając tym samym erę promieniowania.

Analogia ostatnich powierzchni rozproszenia fotonów CMB i światła w pochmurny dzień (NASA/zespół naukowy WMAP

Z uwagi na skończoną prędkość światła, obiekty bardziej odległe są widziane na wcześniejszym etapie ich ewolucji. Powierzchnia ostatniego rozproszenia to najdalszy rejon Wszechświata, który można zaobserwować w widmie promieniowania elektromagnetycznego. Dalszych rejonów nie można zaobserwować, gdyż temperatura odleglejszych rejonów jest (była w przeszłości) na tyle duża, że światło nie mogło się przez nie swobodnie propagować[2]. Powierzchnia ta jest również największym obserwowalnym rejonem Wszechświata i dlatego bardzo dobrze nadaje się do badania zagadnień jednorodności i izotropowości Wszechświata[3] (zasady kosmologicznej).

Powierzchnia ostatniego rozproszenia promieniowania reliktowego jest analogiczna do światła przechodzącego przez chmury w pochmurny dzień. Widać jedynie tę powierzchnię chmur, gdzie światło zostało po raz ostatni rozproszone[4].

Teoretycznie dalsze rejony mogą być obserwowane za pomocą teleskopu rejestrującego neutrina (najdalej z powierzchni ostatniego rozproszenia neutrin) lub badając fale grawitacyjne[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Charles H. Lineweaver: What is the CMB? (ang.). 2003. [dostęp 2013-12-05].
  2. a b Krzysztof Bolejko. Wewnątrz horyzontu. „Urania - Postępy Astronomii”. PTA/PTMA. 
  3. Marc Lachièze-Rey, Edgard Gunzig: The Cosmological Background Radiation. Cambridge University Press, 1999-06-10, s. 97. ISBN 0-521-57437-4.
  4. CMB Surface of Last Scatter (ang.). NASA, 2011-04-01. [dostęp 2013-12-05].