Widzialny Wszechświat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Widzialny (obserwowalny) Wszechświat – obszar Wszechświata, wraz ze znajdującą się w nim materią, który jest możliwy do zaobserwowania z Ziemi na chwilę obecną. Widzialny Wszechświat jest ograniczony z uwagi na fakt, iż światło lub inne sygnały są w stanie dotrzeć do ziemskiego obserwatora z okresu nie wcześniejszego od początku Wielkiego Wybuchu.

Przyjmując jednorodność i izotropowość Wszechświata, jego widzialny obszar można określić jako sferę, w której środku znajduje się obserwator. Prowadzi to do wniosku, że każde położenie we Wszechświecie posiada własny Widzialny Wszechświat.

Rozmiar[edytuj | edytuj kod]

Wizualizacja 92 miliardów lat świetlnych – trójwymiarowy Widzialny Wszechświat. Kropki reprezentują skupiska supergromad, Supergromada w Pannie (zawierająca Drogę Mleczną) znajduje się w centrum, ale jest za mała, aby być widoczną w tej skali.

Współrzędne współporuszające się z Ziemi do granic widocznego Wszechświata wynoszą około 14 miliardów parseków (4,6 ×1010 lat świetlnych) w każdym kierunku, co daje średnicę obserwowalnego Wszechświata równą około 92 miliardy lat świetlnych, czyli 8,8 ×1026 metrów[1], równoważne 880 jottametrów[2]. Należy zwrócić uwagę, że powyższe wielkości określają maksymalną odległość, dla jakiej zdarzenia mogą być obserwowane w chwili obecnej, czyli jednocześnie wyznaczają granice horyzontu cząstek, wewnątrz którego cząstki są w kontakcie przyczynowo-skutkowym[3].

Szacuje się, że widzialny Wszechświat zawiera 300 tryliardów gwiazd (3 ×1023)[4] składających się na 350 miliardów dużych galaktyk oraz 3,5 biliona galaktyk karłowatych. Te wszystkie galaktyki tworzą 25 miliardów grup galaktyk zawartych w 10 milionach supergromad galaktyk[5].

Paul Dirac zauważył zależności, związane z rzędem wielkości 1039, który pojawia się dla stosunków pewnych wielkości fizycznych[6]:

  • rząd wielkości stosunku natężenia pola elektrycznego do grawitacyjnego (na przykład w oddziaływaniu między elektronem i protonem) sięga 1039
  • rząd wielkości stosunku promienia obserwowalnego Wszechświata do promienia protonu wynosi 1039
  • rząd wielkości liczby atomów w obserwowalnym Wszechświecie jest równy około 10(2×39)

Inne odległości[edytuj | edytuj kod]

Z prawa Hubble’a wynika, że prędkość ucieczki galaktyk jest proporcjonalna do odległości między nimi a stałą proporcjonalności jest stała Hubble’a

Ponieważ dla widzialnego Wszechświata nie może przekroczyć prędkości światła w próżni stąd ze wzoru:

otrzymuje się wartość równą ok. 1,3 ×1010 lat świetlnych, co jest największą występującą w obserwowalnym Wszechświecie odległością dwóch punktów[7]. Odnosząc to do sfery, wielkość ta określa odległość obserwatora od jego antypody.

Lokalizacja Ziemi w Widzialnym Wszechświecie. (Kliknij, aby zobaczyć wersję alternatywną.)
Lokalizacja Ziemi w Widzialnym Wszechświecie. (Kliknij, aby zobaczyć wersję alternatywną.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Charles H. Lineweaver, Tamara M. Davis. Misconceptions about the Big Bang. „Scientific American”, s. 36–45, marzec 2005. (ang.). 
  2. Size Of Universe In Yottameters.
  3. Krzysztof Bolejko. Wewnątrz horyzontu. „Urania”. 6/2009. [zarchiwizowane z adresu]. 
  4. Dan Vergano, Universe holds billions more stars than previously thought - USATODAY.com, usatoday30.usatoday.com, styczeń 2010 [dostęp 2016-08-28].
  5. Richard Powell: Wszechświat w odległości 14 miliardów lat świetlnych. Atlas Wszechświata, 2000-08-01. [dostęp 2012-03-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-11)]. (pol.).
  6. Michał Heller: Początek jest wszędzie. Nowa hipoteza pochodzenia Wszechświata. Prószyński i S-ka, 2002.
  7. Jerzy Michał Massalski: Cząstki, plazma, Wszechświat. Kraków: Wydawnictwo AGH, 1991, s. 362. ISBN 0239-6114.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]