Pozornik poziomkowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pozornik poziomkowiec
Trachys fragariae
Brisout de Barneville, 1874
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

bogatkowate

Podrodzina

Agrilinae

Plemię

pozorniki

Podplemię

Trachydina

Rodzaj

pozornik

Gatunek

pozornik poziomkowiec

Synonimy
  • Trachys laevipennis Obenberger, 1918
  • Trachys thoracalis Obenberger, 1924

Pozornik poziomkowiec[1] (Trachys fragariae) – gatunek chrząszcza z rodziny bogatkowatych i podrodziny Agrilinae.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1874 roku przez Charlesa N.F. Brisouta de Barneville’a[2].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o krótkim i szerokim, owalnym ciele długości od 2,25 do 2,75 mm, w całości ubarwionym czarno z umiarkowanie silnym połyskiem, z wierzchu porośniętym bardzo krótkimi, ciemnymi, niemal niewidocznymi włoskami. Głowa jest wciągnięta w przedtułów[3]. Pośrodku czoła ma podłużny wcisk zaczynający się od brzegu nadustka i dochodzący do krawędzi przedplecza, nie osiągając jej jednak[3][1]. Nadustek jest dobrze odgraniczony od czoła, płytkowaty. Czułki są krótkie, o dwóch nasadowych członach pogrubionych, a pięciu ostatnich trójkątnie rozszerzonych, tworzących piłkowaną buławkę. Przedplecze pozbawione jest podłużnej bruzdy środkowej. Pokrywy są silnie ku tyłowi zwężone, o trójkątnym wspólnym zarysie i wspólnie zaokrąglonym wierzchołku. Guzy barkowe nie formują wystającego ząbka i od wewnątrz odgraniczone są tylko delikatnym wciskiem. Przedpiersie ma wyrostek w przedniej części o brzegach bocznych rozbieżnych, pośrodku przewężony, w tyle rozszerzony. Spód odwłoka odznacza się sternitami od drugiego do czwartego z głębokimi rowkami na brzegach bocznych oraz sternitem piątym otoczonym głębokim rowkiem na krawędzi tylnej. Ostatni z widocznych sternitów jest zaokrąglony[3].

Ekologia i występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad ciepłolubny, w Europie Środkowej zasiedlający głównie murawy kserotermiczne[1]. Larwyoligofagicznymi endofoliofagami minującymi liście roślin z rodziny różowatych. Wśród ich gatunków żywicielskich wymienia się poziomkę pospolitą, poziomkę twardą, pięciornik rozłogowy i pięciornik wyprostowany. Postacie dorosłe zimują w ściółce lub glebie. Uaktywniają się wiosną i żyją do czerwca. Następne pokolenie owadów dorosłych opuszcza kolebki poczwarkowe w drugiej połowie lata[4].

Gatunek palearktyczny, znany z Portugalii, Hiszpanii, Francji, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Serbii, Czarnogóry, Grecji oraz europejskiej części Rosji[2]. W Polsce stwierdzony został na nielicznych, rozproszonych stanowiskach[4]. Na „Czerwonej liście gatunków zagrożonych Republiki Czeskiej” umieszczony jest jako gatunek bliski zagrożenia wymarciem (NT)[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Trachys fragariae – Pozornik poziomkowiec. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2023-08-06].
  2. a b Trachys fragariae Brisout de Barneville, 1874. [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2023-08-06].
  3. a b c Karl Wilhelm Harde: Familie Buprestidae (Prachtkäfer). W: Die Käfer Mitteleuropeas Band 6: Diversicornia. Heinz Freude, Karl Wilhelm Harde, Gustav Adolf Loshe (red.). Krefeld: Goecke & Evers Verlag, 1979, s. 203–247.
  4. a b B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska: Katalog Fauny Polski. Część XXIII, zeszyt 10. Chrząszcze – Coleoptera. Buprestoidea, Elateroidea i Cantharoidea.. Warszawa: 1985.
  5. Jan Farkač, David Král, Martin Škorupík: Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. List of threatened species in the Czech Republic. Invertebrates.. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2005. ISBN 80-86064-96-4.