Private equity

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Private equity – termin oznaczający inwestycje na niepublicznym rynku kapitałowym, w celu osiągnięcia średnio- i długoterminowych zysków z przyrostu wartości kapitału.

Private equity może być wykorzystane na rozwój nowych produktów i technologii, zwiększenie kapitału obrotowego, przejmowanie spółek lub też na poprawę i wzmocnienie bilansu spółki. Venture capital jest jedną z odmian private equity[1].

Rynek private equity w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W 2012 r. udział Polski we wszystkich inwestycjach private equity w państwach Europy Środkowo-Wschodniej wyniósł 46%[2]. Najważniejsze atuty inwestycyjne Polski to nie tylko chłonny rynek wewnętrzny i szybki wzrost gospodarczy, ale także dojrzały rynek kapitałowy, nowoczesny system bankowy oraz rozwinięte ramy instytucjonalne wspierające działania inwestorów.

Zarówno w Polsce, jak i w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej rynek private equity jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju. Wartość inwestycji private equity w stosunku do PKB w 2012 r. w Polsce wyniosła 0,13% i jest wciąż znacznie mniejsza niż w Europie Zachodniej. Wraz z dalszym wzrostem PKB per capita należy spodziewać się wzrostu inwestycji private equity[2].

W latach 2004-2013 najpopularniejszymi branżami dla inwestorów private equity, działających w Polsce były technologie informacyjne, media i komunikacja (19%), produkcja przemysłowa (18%), sektor medyczny (13%) oraz handel detaliczny (12%). Wskazane branże odpowiadały za 62% wszystkich inwestycji w spółki portfelowe dokonanych w badanym okresie[2].

Przypisy