Progresywna Narodowa Konwencja Baptystyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Progresywna Narodowa Konwencja Baptystyczna
Progressive National Baptist Convention
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ Protestantyzm
   └ Baptyzm
Ustrój kościelny kongregacjonalizm
Siedziba Waszyngton (Dystrykt Kolumbii, Stany Zjednoczone)
Strona internetowa

Progresywna Narodowa Konwencja Baptystyczna (ang. Progressive National Baptist Convention, PNBC) – afroamerykański baptystyczny związek wyznaniowy, który narodził się w 1961 roku w Cincinnati (USA). Narodzenie Kościoła było efektem walk pastora Martina Luthera Kinga o równość dla Afroamerykanów[1].

Kościół w swojej nauce kładzie nacisk na prawa obywatelskie i sprawiedliwość społeczną. Był jedną z pierwszych organizacji, które publicznie sprzeciwiały się wojnie w Wietnamie. Jest to także jedna z niewielu konwencji baptystycznych, które wyświęcają kobiety na duchownych[2].

W 2017 roku Kościół w USA liczył 1,5 mln wiernych w 1200 zborach[3]. PNBC posiada swoje oddziały także w Ameryce Środkowej, Afryce i Wielkiej Brytanii. Jest członkiem Światowej Rady Kościołów i Światowego Związku Baptystycznego[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Progressive National Baptist Convention, Inc. — World Council of Churches, www.oikoumene.org [dostęp 2019-01-13] (ang.).
  2. Progressive National Baptist Convention, Inc. (1961- ), The Black Past: Remembered and Reclaimed [dostęp 2019-01-13] (ang.).
  3. Baptist World Alliance - Statistics, www.bwanet.org [dostęp 2019-01-13].