Przejdź do zawartości

Proteusz (mitologia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Proteusz
Πρωτεύς
bóg
Ilustracja
Inne imiona

Proteus

Występowanie

mitologia grecka

Siedziba

Faros

Teren kultu

starożytna Grecja

Rodzina
Ojciec

Posejdon

Matka

Tetyda

Proteusz (także Proteus, gr. Πρωτεύς Prōteús, łac. Proteus) – w mitologii greckiej bóstwo morskie, syn boga Posejdona i Tetydy. Jego imię najprawdopodobniej znaczy tyle, co „urodzony jako pierwszy” i należy on wraz z Nereuszem i z Forkosem do tak zwanych „starców morskich”.

Według Homera, Proteusz zazwyczaj mieszka na wysepce Faros, nieopodal Egiptu. W Odysei Proteusz ma zwyczaj wynurzania się z morza w południe, aby odpocząć w cieniu skał, otoczony przez trzodę fok Posejdona, którymi się opiekował.

Mit opowiada, że gdy ktoś potrzebował od niego jakieś informacji czy proroctwa, to właśnie o tej porze, należało go złapać mocno i nie puszczać dopóki nie był skłonny do udzielenia odpowiedzi.

Proteusz miał dar przepowiadania przyszłości i zdolność zmieniania swej postaci, stąd wyrażenie „kształt proteuszowy”. W Odysei Proteusz jest ojcem Idotei.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Attilio Scuderi: Il paradosso di Proteo. Storia di una rappresentazione culturale da Omero al postumano. Rzym: Carocci, 2012, seria: Lingue e letterature n.147.