Protezy stomatologiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Protezy stomatologiczne
TotaleProthese.JPG
Edph. amarillaprinmediata r0134.JPG
Usr1430.jpg
Pprsqa.jpg
Goldkrone1.jpg

Protezy stomatologiczne – są to protezy stosowane w dentystyce w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Są wykonywane z metali lub ich stopów (np. z glinu, srebra, kobaltu, niklu, tytanu, rtęci), tworzyw sztucznych i ceramiki.

Zasadniczo dzieli się je na dwie grupy:

  1. protezy stomatologiczne ruchome (pacjent może wyciągnąć je z jamy ustnej bez ingerencji lekarza) najczęściej wykonane z akrylu, składają się z płyty obejmującej wyrostki zębodołowe i podniebienie twarde (w protezach częściowych zasięg pola płyty protezy może zostać przez technika znacznie ograniczony) - gdy płyta wykonana jest ze stopu metalu jest to tzw. proteza szkieletowa - oraz osadzonych na płycie zębów (produkowanych fabrycznie); w protezach częściowych osadza się także klamry (doginane z drutu lub lane), utrzymujące tę protezę; dzielimy na:
    • całkowite – stosowane w bezzębiu, odbudowujące całe uzębienie,
    • częściowe – stosowane w częściowych brakach uzębienia, odbudowujące braki w łuku zębowym,
  2. protezy stomatologiczne stałe, trwale umocowane w jamie ustnej (pacjent nie jest w stanie włożyć ich i wyciągnąć z jamy ustnej bez ingerencji lekarza); są to:

Stosuje się również pojęcie "protezy stałe tymczasowe" - protezy stałe mocowane tymczasowo (na cemencie tymczasowym) na miejsce protez stałych od momentu opracowania (oszlifowania) zębów do czasu wykonania indywidualnej protezy stałej przez technika.

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.