Przejście graniczne Skandawa-Żeleznodorożnyj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejście graniczne Skandawa-Żeleznodorożnyj
Państwo

 Polska

Miejscowość

Skandawa

Państwo

 Rosja

Miejscowość

Żeleznodorożnyj

Rodzaj przejścia

kolejowe

Rodzaj ruchu

towarowy międzynarodowy polsko-rosyjski z wyjątkiem towarów wwożonych do Polski podlegających kontroli fitosanitarnej[1]

Położenie na mapie gminy Barciany
Mapa konturowa gminy Barciany, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Skandawa-Żeleznodorożnyj”
Położenie na mapie powiatu kętrzyńskiego
Mapa konturowa powiatu kętrzyńskiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Skandawa-Żeleznodorożnyj”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Skandawa-Żeleznodorożnyj”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Skandawa-Żeleznodorożnyj”
Położenie na mapie obwodu królewieckiego
Mapa konturowa obwodu królewieckiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczne Skandawa-Żeleznodorożnyj”
Ziemia54°20′00,5″N 21°18′11,5″E/54,333472 21,303194
Spalinowy zespół trakcyjny SN61 na polskiej stronie przejścia w 2003 r.

Przejście graniczne Skandawa-Żeleznodorożnyjpolsko-rosyjskie kolejowe przejście graniczne położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Barciany, w miejscowości Skandawa.

Przejście graniczne Skandawa-Żeleznodorożnyj powstało dzięki umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej[2]. Czynne jest przez całą dobę. Dopuszczony jest ruch towarowy międzynarodowy polsko-rosyjski z wyjątkiem towarów wwożonych do Polski podlegających kontroli fitosanitarnej[3][4]. 12 marca 2000 r. nastąpiło zamknięcie dla ruchu pasażerskiego odcinka Skandawa-Żeleznodorożnyj[5]. Przejście graniczne obsługuje Placówka Straży Granicznej w Barcianach[6].

W okresie istnienia Związku Radzieckiego funkcjonowało w tym miejscu polsko-radzieckie kolejowe przejście graniczne Skandawa. Dopuszczony był ruch towarowy[7]. Następnie rozszerzono o ruch osobowy[8].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Granica
Linia kolejowa nr 353 Poznań Wschód - Žielieznodorožnyj (389,056 km)
Skandawa
odległość: 7,791 km
odległość: 2,92 km