Przejście graniczne Zubki Białostockie-Bierestowica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejście graniczne
Zubki Białostockie-Bierestowica
Ilustracja
Brama wjazdowa po stronie polskiej (sierpień 2010)
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zubki Białostockie

Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Bierestowica

Rodzaj przejścia

kolejowe

Status

nieczynne

Rodzaj ruchu

towarowy

Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, blisko prawej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczneZubki Białostockie-Bierestowica”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczneZubki Białostockie-Bierestowica”
Położenie na mapie Europy
Mapa konturowa Europy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczneZubki Białostockie-Bierestowica”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczneZubki Białostockie-Bierestowica”
Położenie na mapie obwodu grodzieńskiego
Mapa konturowa obwodu grodzieńskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Przejście graniczneZubki Białostockie-Bierestowica”
Ziemia53°05′58,0″N 23°52′55,0″E/53,099444 23,881944

Przejście graniczne Zubki Białostockie-Bierestowicapolsko-białoruskie kolejowe przejście graniczne położone w województwie podlaskim, w powiecie białostockim, w gminie Gródek, w miejscowości Zubki.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Przejście graniczne Zubki Białostockie-Bierestowica powstało dzięki umowie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruskiej[1]. Czynne przez całą dobę. Dopuszczony jest ruch środków transportowych i przewóz towarów bez względu na przynależność państwową[2]. Kontrolę graniczną i celną osób, towarów i środków transportu wykonywała Placówka Straży Granicznej w Bobrownikach[a][3].

Od 15 marca 2020 roku na mocy Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w przejściu granicznym ruch graniczny jest zawieszony[4].

Przejście graniczne polsko-radzieckie[edytuj | edytuj kod]

W okresie istnienia Związku Radzieckiego funkcjonowało w tym miejscu polsko-radzieckie kolejowe przejście graniczne Zubki Białostockie. Dopuszczony był ruch towarowy[5]. Kontrolę graniczną i celną osób, towarów i środków transportu wykonywała Graniczna Placówka Kontrolna Zubki.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Poprzednio kontrolę graniczną wykonywała: Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej w Bobrownikach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oświadczenie Rządowe z dnia 10 marca 2003 roku w sprawie zatwierdzenia Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś w sprawie przejść granicznych, sporządzonej w Warszawie dnia 24 kwietnia 1992 roku (M.P. z 2003 r. nr 37, poz. 519).
  2. Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś w sprawie przejść granicznych, sporządzona w Warszawie dnia 24 kwietnia 1992 r (M.P. z 2003 r. nr 37, poz. 518).
  3. Placówka SG w Bobrownikach. podlaski.strazgraniczna.pl. [dostęp 2021-11-18]. (pol.).
  4. Czasowe ograniczenia w ruchu granicznym na polskim odcinku granicy zewnętrznej UE. [w:] Krajwa Administracja Skarbowa [on-line]. granica.gov.pl. [dostęp 2023-02-05]. (pol.).
  5. Zarządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 20 lutego 1979 roku zmieniające zarządzenie w sprawie przejść granicznych przeznaczonych dla ruchu granicznego (M.P. z 1979 r. nr 7, poz. 52).
Przejście graniczne Zubki Białostockie-Bierestowica
Linia nr 58, Wołkowysk – Brzostowica
Brzostowica
odległość: 5,548 km
odległość: 5,59 km