Przemysł lotniczy w Polsce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Przemysł lotniczy w Polsce – gałąź przemysłu środków transportu, w Polsce produkująca części do samolotów, szybowców, śmigłowców i osprzęt lotniczy. W 2008 zrealizował przychody przekraczające miliard USD[1].

Przedsiębiorstwa przemysłu lotniczego w Polsce skupione są głównie w Kaliskim Okręgu Przemysłowym i Rzeszowskim Okręgu Przemysłowym.

Obecnie większość przedsiębiorstw z tego sektora jest własnością korporacji transnarodowych. Przemysł lotniczy z południowo-wschodniej Polski reprezentuje stowarzyszenie Dolina Lotnicza.

W środkowo-zachodniej części kraju działa Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy” z siedzibą w Kaliszu. W skład WKL wchodzą takie firmy pro­dukujące podzespoły dla przemysłu lotniczego jak: Pratt & Whitney Kalisz (koncern United Technologies Corporation), Wytwórnia Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Kalisz”, Vac Aero Kalisz, Meyer Tool Poland, Hamilton Sundstrand Kalisz, Teknequip Kalisz. Firmy te zatrudniają w sumie blisko 2500 osób.

Spotkanie produktów WSK PZL-Świdnik, prototypu PZL SW-4 z PZL Mi-2, na lotnisku w Berlinie-Schönefeld(2002)

Historia[edytuj | edytuj kod]

Polski przemysł lotniczy powstał w latach 1921-1923 i początkowo produkował samoloty na licencji. W 1928 powstały Państwowe Zakłady Lotnicze. W latach 1960-1990 polski przemysł lotniczy rozwinął produkcję licencyjnych samolotów transportowych i rolniczych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przemysł lotniczy w obcych rękach. Rzeczpospolita, 14 listopada 2009. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]